Változatlanul használt lakások vásárlására fordítják újonnan felvett lakáshiteleik legnagyobb részét a háztartások – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai adataiból. A jegybank idősorai szerint a 2018 első hat hónapjában megkötött közel 400 milliárd forintnyi új lakáshitel-szerződés 74 százalékát kötötték használt lakóingatlan megvásárlásának céljával, szemben az egy évvel korábbi 69,6 százalékkal.
Jóval szerényebb ütemben ugyan, de növekedett az új lakások vásárlására fordított lakáshitelek aránya is:
a 30,6 milliárd forintnyi új szerződés a teljes mennyiség csaknem 7,7 százaléka, míg egy évvel korábban 7,2 százalék volt az arány.
Mindez azt jelenti, hogy az idei év első felében a lakáshitel-szerződések közel 82 százalékát ingatlanok vásárlására fordították az ügyfelek. Látványosan csökkent viszont az építésre, bővítésre felvett lakáshitelek aránya: erre 35,8 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket hat hónap alatt a lakossági és önálló vállalkozói ügyfelek, ami 8,9 százalékos súlyt jelentett a teljes portfólión belül. Mindeközben egy évvel korábban még 33 milliárd forintnál járt a szerződéses összeg, ami 11,2 százalékos arány.
Csökkent kissé a felújításra, korszerűsítésre igényelt hitelek súlya is, bár a felvett mennyiség 11,7 milliárd forintról 15 milliárd fölé emelkedett egy év alatt. Így e hitelek részesedése majdnem 4 százalékról 3,7-re olvadt. Az egyéb célra felvett kölcsönök súlya pedig 8 százalék közeléből 5,5 százalékra esett vissza, 22,2 milliárdos, első fél éves új állomány mellett. Utóbbi azonban nem különösebben meglepő, hisz az egyéb kategória legnagyobb részét feltehetőleg a kiváltások adják, amelyek részesedése az idő előrehaladtával fokozatosan csökken.
Az MNB statisztikái szerint ugyanakkor az esztendőn belüli – illetve legfeljebb egyéves – kamatperiódusra felvett hitelek aránya folyamatosan csökken a háztartások új lakáskölcsön-szerződéseinél.
Az összes új, első fél évben megkötött szerződésen belül 22,5 százalékra esett vissza a legfeljebb egyéves kamatperiódusú kölcsönök aránya az egy évvel korábbi 39 százalékról. Figyelemre méltó emellett, hogy a felújításoknál, korszerűsítéseknél és az egyéb célra felvett hiteleknél a legalacsonyabb a rövid kamatperiódusú kölcsönök aránya (2018 első felében már egyik kategóriánál sem érte el a 18 százalékot).
A friss építőipari statisztikák nyomán viszont arra lehet számítani, hogy az újonnan megkötött lakáshitel-szerződéseknél fokozatosan emelkedik majd az új lakás vásárlásához igényelt kölcsönök aránya, mivel utóbbiakból jelentősen bővülhet a kínálat.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.