A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,75 százalékkal kéthavi mélypontra, 379,64 pontra, míg az euróövezeti EuroStoxx50 1,06 százalékkal, 3359,10 pontra csökkent.
Éleződik a feszültség Donald Trump és az Európai Unió között. Az amerikai elnök nem elég jónak minősítette és elutasította az autókra kivetett vámok kölcsönös eltörlésére tett európai javaslatot a múlt héten. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke jelezte, hogy az unió válaszlépést tesz, ha Washington megemeli az európai autók vámtételét.
A várakozásokkal ellentétben nem született megállapodás pénteken az Egyesült Államok és Kanada között sem az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény felülvizsgálatáról folyó tárgyalásokon. Az egyeztetések szerdán folytatódnak.
Trump elnök ezenközben arra készül, hogy 200 milliárd dollár értékű kínai importcikkekre pótvámot vet ki már a héten.
Szeptember 5-én, szerdán jár le a pótlólagos vámok bevezetését megelőző 30 napos társadalmi vita határideje, így a washingtoni kormányzat meghozhatja a döntést az új vámtarifákról.
A teljes körű amerikai-kínai kereskedelmi háború kirobbanásától való aggodalmak hatására a nyersanyagkapcsolt és az autóipari vállalatok voltak a nap vesztesei.
Egy sor felminősítés eredményeként jól szerepeltek a bankok, közülük is nap nyertese a spanyol Caixabank és az olasz UBI Banca, amelyek árfolyama jóval 4 százalék fölötti mértékben emelkedett. A pénzmosási botrányba keveredett Danske Bank, a legnagyobb dániai pénzintézet viszont értékének 6,24 százalékát veszítette el. A brit WPP, a világ vezető reklámügynöksége ugyancsak 6 százalékot meghaladó mínuszban zárt, mert csalódást okozott a befektetőknek első féléves pénzügyi eredményeivel.
New Yorkban az európai tőzsdezárás idején
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul. A legközelebbi, novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,49 százalékos nyereségben, 78,53 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 0,64 százalékos pluszban, 70,25 dolláron forgott.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 0,76 százalékkal, 1197,50 dollárra esett.
Egy euróért 1,1564 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,48 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 3,75 pontos, 0,01 százalékos csökkenéssel, 36 968,11 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 8 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. A nap nyertese a Mol volt, 1,54 százalékos emelkedéssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.