BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszteséggel zártak az európai piacok

Jelentősen csökkentek a főbb nyugat-európai tőzsdeindexek kedden, miután a feltörekvő piaci válságok, valamint az Egyesült Államok és a nagyobb gazdaságok közötti kereskedelmi feszültségek növelték a befektetők félelmeit.

A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,75 százalékkal kéthavi mélypontra, 379,64 pontra, míg az euróövezeti EuroStoxx50 1,06 százalékkal, 3359,10 pontra csökkent.

  • A londoni FTSE-100 mutató 0,62 százalékos,
  • a frankfurti DAX-index 1,10 százalékos,
  • a párizsi CAC-40 index pedig 1,31 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést.
  • Éleződik a feszültség Donald Trump és az Európai Unió között. Az amerikai elnök nem elég jónak minősítette és elutasította az autókra kivetett vámok kölcsönös eltörlésére tett európai javaslatot a múlt héten. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke jelezte, hogy az unió válaszlépést tesz, ha Washington megemeli az európai autók vámtételét.

    Fotó: AFP

    A várakozásokkal ellentétben nem született megállapodás pénteken az Egyesült Államok és Kanada között sem az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény felülvizsgálatáról folyó tárgyalásokon. Az egyeztetések szerdán folytatódnak.

    Trump elnök ezenközben arra készül, hogy 200 milliárd dollár értékű kínai importcikkekre pótvámot vet ki már a héten.

    Szeptember 5-én, szerdán jár le a pótlólagos vámok bevezetését megelőző 30 napos társadalmi vita határideje, így a washingtoni kormányzat meghozhatja a döntést az új vámtarifákról.

    A teljes körű amerikai-kínai kereskedelmi háború kirobbanásától való aggodalmak hatására a nyersanyagkapcsolt és az autóipari vállalatok voltak a nap vesztesei.

    Egy sor felminősítés eredményeként jól szerepeltek a bankok, közülük is nap nyertese a spanyol Caixabank és az olasz UBI Banca, amelyek árfolyama jóval 4 százalék fölötti mértékben emelkedett. A pénzmosási botrányba keveredett Danske Bank, a legnagyobb dániai pénzintézet viszont értékének 6,24 százalékát veszítette el. A brit WPP, a világ vezető reklámügynöksége ugyancsak 6 százalékot meghaladó mínuszban zárt, mert csalódást okozott a befektetőknek első féléves pénzügyi eredményeivel.

    New Yorkban az európai tőzsdezárás idején

  • a Dow Jones ipari átlag 0,20 százalékos,
  • az S&P 500-as index 0,19 százalékos,
  • a Nasdaq összetett mutatója pedig 0,25 százalékos mínuszban állt.
  • A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul. A legközelebbi, novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,49 százalékos nyereségben, 78,53 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 0,64 százalékos pluszban, 70,25 dolláron forgott.

    A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 0,76 százalékkal, 1197,50 dollárra esett.

    Egy euróért 1,1564 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,48 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.

    Nem állt meg a lejtőn a BUX

    A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 3,75 pontos, 0,01 százalékos csökkenéssel, 36 968,11 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 8 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. A nap nyertese a Mol volt, 1,54 százalékos emelkedéssel.

     

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.