A folyamatosan erősödő kereslet ellenére nincs torlódás a bankokhoz érkező lakáshitel-kérelmek elbírálásánál: ez azt jelenti, hogy a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek (MFL) mellett általában a standard szerződéseknél is sikerül tartani az előbbieknél előírt, 15 munkanapos határidőt – derül ki a Világgazdaság által megkérdezett piaci szereplők nyilatkozataiból.
A hitelkérelmek benyújtásánál a bankok tapasztalatai szerint az ügyfelek nagyjából ugyanazokat a hibákat követik el, mint korábban: az UniCredit Bank szerint a leggyakoribb hiánypótlási ok a különböző kérelmi dokumentációk (hitelkérelmi, támogatási kérelem) hiányos kitöltése, az aláírások, nyilatkozatok elmaradása.
Gyakori probléma emellett, hogy hiányzik egy-egy – a hiteligényléshez szükséges – dokumentum vagy igazolás (például meghatalmazások, NAV-igazolások), esetleg hiányos adattartalommal állították ki őket. A Takarék csoportnál tapasztaltak szerint is a benyújtott dokumentációkkal kapcsolatosan van szükség a leggyakrabban hiánypótlásra, jellemzően az igénylési vagy a támogatásra való jogosultság igazolásához kapcsolódó dokumentációs csomagban mutatkozik hiányosság. A K&H-nál pedig – válaszolták kérdésünkre – a jogilag nem rendezett tulajdoni lap az egyik jellemző hiányosság, és előfordul a tartalmilag hibás adásvételi szerződés is.
A Világgazdaságnak nyilatkozó bankok szinte mindegyike a hitelösszeg számottevő emelkedéséről számolt be az elmúlt egy évre vonatkozóan.
Az UniCredit Bank ügyfelei által igényelt lakáshitelek átlagos hitelösszege 2018-ban már meghaladta a 13 millió forintot, ez mintegy 20 százalékos növekedés az előző évhez képest. A K&H-nál – közölték – közelíti a tízmillió forintot az átlagos összeg, ami egy-két évvel ezelőtt jellemzően még inkább kilencmillió forint körül mozgott. Ám – tették hozzá – érdemes szem előtt tartani, hogy Budapest és vidék között jelentős különbségek tapasztalhatók.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.