Németország második legnagyobb bankja jöhet létre csaknem 700 milliárd eurós mérlegfőösszeggel, ha egyesülnek azok a regionális hitelintézetek, amelyek most tárgyalni kezdtek erről. A hírt a Bloomberg és a Handelsblatt is megírta az ügyhöz közeli forrásokra hivatkozva. A tervek szerint első lépésben a Helaba és a Nord/LB egyesülne, majd összeolvadnának a DekaBankkal és az LBBW-vel is egy későbbi időpontban. A Deka a németországi takarékszövetkezetek központi intézménye, és leginkább vagyonkezelőként működik. Egy ötödik, kisebb jelzálog-hitelezéssel foglalkozó bank, a Berlin Hyp is beszállhat a bankfúzióba a Handelsblatt értesülése szerint. A gigafúzióban érintett hitelintézetek egyébként nem kommentálták az értesülést a sajtónak.
Egy nagyobb tartományi bank, a müncheni központú BayernLB – amely korábban a magyar MKB tulajdonosa is volt – feltűnően kimaradt a nagy egyesülésből. A BayernLB 215 milliárd eurós mérlegfőösszegével Németország második legnagyobb tartományi bankja, és úgy tűnik, külön úton jár. A tulajdonában van a DKB digitális bank, amely országszerte versenyez a takarékszövetkezetekkel, és már csaknem a felét adja a BayernLB profitjának.
A konszolidáció várható volt, hiszen Németországnak erősebb bankokra lenne szüksége ahhoz, hogy a hitelintézetek megfelelően támogatni tudják az exportorientált gazdaságot. Olaf Scholz pénzügyminiszter is a hitelezés fokozására szólította fel a bankszektort, igaz, eközben valószínűleg nem a kis bankokra, hanem olyan óriási hitelintézetekre gondolt, mint a Deutsche Bank és a Commerzbank.
A kezdeményezés kiötlője a Bloomberg információi szerint Helmut Schleweis, a berlini központú DSGV takarékszövetkezeti szövetség vezetője volt. Schleweis ötletét a bankszövetség, a politikusok, a német bankfelügyelet és az Európai Bizottság is pozitívan fogadta.
A tartományi bankok persze lehet, hogy ellenállnak majd a javaslatának, hiszen eddig mindig visszaléptek, ha be akarták őket vonni valamilyen országos szerveződésbe. A függetlenségük megvédésében pedig általában a helyi vagy régiós kormányok támogatására is számíthattak.
Most azonban megtörhet a jég. A Nord/LB ugyanis nehéz helyzetben van, a tulajdonosai befektetőket keresnek, a DSGV pedig elkezdte az ehhez szükséges előkészületeket. Igaz, eddig konkrét megállapodás nem történt, úgyhogy nehéz megjósolni az ügy kimenetelét, a befektetők mindenesetre november végéig nyújthatják be az ajánlataikat. Ami biztos: az idő a takarékszövetkezetek és a kisbankok ellen dolgozik, hiszen a kis méret és az alacsony profitabilitás sebezhetővé teszi őket a külföldi hitelintézetekkel és a fintech cégek fejlesztéseivel szemben.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.