BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Prémiummal veszi vissza a Hustho-kötvényeket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a befektetőktől

A múlt heti euróban denominált állampapír-kibocsátásnak pont az volt a célja, hogy megteremtsék a forrást a visszavásárlásokra.

A magyar állam megkezdte a még 2013-ban kibocsátott, idén lejáró Richter-részvényekre átcserélhető kötvények (Hustho) visszavásárlását a Goldman Sachs és az Equilor közreműködésével.

A felajánlási periódus október 5-én zárul, az elszámolási nap pedig október 12-én lesz. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) ajánlata

a 903,8 millió euró össznévértékű, 3,375 százalékos kamatszelvényű kötvényre prémiumot tartalmaz, hiszen az ársáv a névérték fölött 102,75 és 103,5 százalék, miközben az időarányos kamat 101,18.

Fotó: Vémi Zoltán / VG

Az MNV vélhetően nem bocsát ki új kötvényeket a részvényekre

– mondta lapunknak Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője. A szakértő szerint a múlt heti euróban denominált állampapír-kibocsátásnak pont az volt a célja, hogy megteremtsék a forrást a visszavásárlásokra. Vágó szerint a 25,25 százalékos Richter-csomag állami tulajdonban marad, hiszen a visszaváltási esély minimális.

A Hustho átváltási árfolyamát a kibocsátáskor 19,2109 euróban határozták meg, azaz aki esetleg lehívná az opcióját, és részvényre cserélné a kötvényét, a jelenlegi euróárfolyammal számolva 6218 forintért jutna egy Richter-papírhoz, amely tegnap délután 5420 forinton forgott a piacon.

A kötvény-visszavásárlásnak ennek ellenére lehetnének árfolyamfelhajtó hatásai, elsősorban az úgynevezett delta hedging miatt. Ez azt jelenti, hogy egyes befektetési alapok megveszik az átváltható kötvényt, és hogy minimalizálják a részvény árfolyamának mozgásából származó rizikót, semlegesítik ezt a pozíciót úgy, hogy shortolják a részvényt, és folyamatosan kiigazítják aktuális állományukat a kurzus mozgásának megfelelően. Vagyis ha egy egységgel változik a részvényárfolyam, akkor azonos mértékben változik az opció is.

Vágó Attila úgy véli, hogy a 44,6 millió részvényből 10 millió lehet short pozícióban. Az alapoknak, miután nyilván élnek az MNV ajánlatával, a kötvény ellenértékéből vissza kell venniük a részvényeket. Nincsenek lépéskényszerben, de a jelenlegi tendenciák mellett aligha érdemes várni a vétellel, főleg, ha igaz a piaci pletyka, hogy az alapok többsége még hétezer forint környékén nyitotta a short pozíciókat.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.