BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejlett tőkepiac nélkül nincs versenyképes gazdaság

Ha innovatívabb, versenyképesebb gazdaságot szeretnénk, mindenképpen fejlesztenünk kell a tőkepiacainkat – hangsúlyozta előadásában Máté-Tóth István, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Üzletfejlesztésért és kereskedésért felelős vezérigazgató-helyettese a Világgazdaság Megtakarítási trendek – Nyugdíj és/vs öngondoskodás című konferenciáján.

Máté-Tóth István szerint a trend mindenképpen bátorító, hiszen az elmúlt időszakban nőtt a forgalom, emelkedett a likvidebb cégek száma, magasabb lett az index értéke, valamint több kibocsátó használta a BÉT-et kibocsátásra. A magyar tőzsdének ráadásul pozitív a reálhozama is, az elmúlt 15-20 évben a a magyar tőzsde jó helynek bizonyult a befektetésekre. Pozitív reálhozamot lehetett elérni, ami bőven megverte a kockázatmentes eszközöket.

A lakosság vagyona is nő, a paradoxon pedig itt van, ugyanis hiába volt óriási a növekedés – az EU-ban is dobogót ért ez a teljesítmény –, a tőzsdei vagyon továbbra is kicsi

– mondta a BÉT vezérigazgató-helyettese. Szerinte a magyar háztartások, megtakarítók kockázatkerülőek, de olyannyira, hogy az már a racionalitás határait súrolója. Leginkább a nyugdíjalapok hiányoznak Magyarországról: a teljes pénzügyi vagyonban a nyugdíj elenyésző mértékű – még a V4-es országokhoz képest is. „Ennek a piaci szereplőnek a hiánya komoly gátja a piac fejlődésének” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez komoly keresleti gát is ahhoz, hogy a kínálat bővüljön.

Máté-Tóth István
Fotó: Kallus György

A nagymértékű háztartási vagyonnövekedés rendkívül konzervatív módon történt, de hová fektettek be az emberek és hol van ez a pénz? A háztartások hatékonyan finanszírozzák az államot, a külföldi vállalatokat, illetve van pénz ingatlanalapokban is. Ugyanakkor Máté-Tóth azt mondta, hogy aki ingatlanalapot vesz, az nem éppen kockázatkerülő. Ez a portfólió pedig nem hatékony, aminek két oka van:

a magyar kultúrába beégett a konzervatív hozzáállás, illetve a pénzügyi tudatosság alacsony szintje.

Tovább kell oktatni a lakosságot, növelni kell a pénzügyi tudatosságot, amiben az állami szerepvállalásnak is van létjogosultsága. Hozzátette, a bizalom a tőkepiacok iránt nem magas, a befektetők nem vállalnak kockázatot, mert nem feltétlenül bíznak meg ezekben a termékekben.

Máté-Tóth István szerint a lehetőség itt van: bizonyára várhatunk állami támogatást, és a pénzügyi nevelési akcióknak is lesz hatása. Úgy véli, hogy többen tudnának a pénzügyi szektor mellé állni, jó minőségű, hosszú távú öngondoskodást segítő, befektetőbarát termékekkel.

Ezt nem kell kitalálni, hiszen már létezik: ez az önkéntes nyugdíjpénztár

– fogalmazott a BÉT vezérigazgató-helyettese. Hozzátette, hogy ha van egy fejlettebb, likvidebb piac, akkor sokkal könnyebb lesz erre termékeket fejleszteni, eladni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.