A legközelebbi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti ára április eleje óta először süllyedt 70 dollár alá, míg a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára március eleje óta először ment vissza 60 dollár alá.
Október 3-án a Brent 86,74 dolláron, a WTI pedig 76,90 dolláron négyéves csúcson is járt, míg pénteken eddigi napi minimumán a Brent 69,15 dolláron, a WTI pedig 59,28 dolláron forgott, ami azt jelenti, hogy a Brent jegyzése 20,28 százalékkal, a WTI-é pedig 22,92 százalékkal esett vissza az október eleji rekordokhoz képest.
Október elején amiatt drágult jelentősen az energiahordozó, mert a befektetők attól tartottak, hogy az Irán ellen újra bevezetett amerikai büntetőintézkedések következtében jelentős mennyiség esik ki a globális kínálatból, ez pedig a tartalékok leapadásához, egyes régiókban pedig hiányhoz vezethet.
Más nagy olajkitermelők, köztük a legnagyobbak, így Szaúd-Arábia, Oroszország és az Egyesült Államok, azonban növelték a kitermelést, ami több mint ellensúlyozta az iráni kőolaj kiesését.
A három legnagyobb kitermelő ország csúcsra vagy csúcs közelébe járatta az olajbányászatát, és együttesen napi több mint 33 millió hordó olajat hoz fel a földfelszínre.
Mindeközben az iráni olajipart sújtó, november 4-től érvényes szankciók a vártnál kevésbé bizonyultak szigorúnak. Az Egyesült Államok hat hónap haladékot adott az iráni olaj legnagyobb vásárlóinak, így a kínálat kevésbé szűkült.
Pénteken közép-európai idő szerint dél körül a januári határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,27 százalékos mínuszban, 69,75 dolláron, a decemberi WTI pedig 1,48 százalékos veszteségben, 59,77 dolláron forgott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.