A Fed tavaly decemberi előrejelzése 2,3 százalékos GDP-bővülést vetített előre 2019-re az Egyesült Államokban, 2020-ban pedig 2 százalék lehet a növekedési ütem. Jó hír, hogy a belső fogyasztás élénk, a munkaerőpiac feszes, és a bérnövekedés csak limitált inflációt generál, a kincstári előrejelzés szerint a PCE inflációs mutató csak jövőre lépheti át a 2 százalékos célértéket. A külső tényezők azonban nem adnak okot optimizmusra: nincs megoldás a Brexittel kapcsolatban, a világgazdaság húzóországai az USA-hoz hasonló fázisba léptek, bár még nincs szó recessziós fordulatról. A héten kamatdöntésre összeülő Fednek, bár nem elsődleges feladata, de figyelembe kell vennie a költségvetés állapotát is: a hiány tavaly a GDP 4 százalékára rúgott, és a kamatemelési ciklus kezdete óta emelkedik, az első hitelminősítői figyelmeztetés már meg is érkezett.
A Fed a decemberben közzétett információk szerint a tavalyi 1 százalékos szigorítás után idén visszafogottabb lehet. A múlt havi ülés jegyzőkönyve arról tanúskodik, hogy a testület két kamatemelést fontolhat meg, de a kamatpályát a beérkező adatok határozzák meg, így ebben a hónapban esélytelennek látszik az emelés. A piac ennél radikálisabban látja a helyzetet, és a konszenzus szerint a Fed idén már várhatóan nem emel az alapkamaton, sőt decemberre 5 százalékos esélyt ad egy lazítási lépésnek. A kamatvágás ellen szól, hogy a múltban az egyensúlyi kamatszint beállítása után a szigorítási és lazítási ciklusok között eltelt időszak 12 hónapnál jóval hosszabb volt.
Ebben a hónapban azonban a befektetők nem a kamatszinteket vizsgálják. A világ jegybankjai a 2008-as válság után nem konvencionális eszközökkel igyekeztek gazdaságukat reálértelemben is élénkíti, célzott támogatásaik a bankszektorra és a kötvénypiacra is hatottak. Ilyen az Európai Központi Bank TLTRO programja, a Magyar Nemzeti Bank esetében pedig például az FX swapok állománya. Az amerikai jegybank mérlegfőösszege a mennyiségi lazítás időszakában több mint négyszeresére, 4,51 billió dollárra duzzadt, ezért 2017 őszén megkezdődött a leépítés, amely most havi 50 milliárd dollárral csökkenti a Fednél felhalmozott hitelviszony-megtestesítő értékpapír-állományt.
A havi 50 milliárd dollár két részből áll: 30 milliárdot a Treasury által kibocsátott állampapírok, 20 milliárdot pedig az egyéb ügynökségek és az ingatlanhitel-fedezetű papírok tesznek ki. Az eredeti terv szerint ez a kiszámítható ütem hosszú távon is fennmaradt volna, de egyre több jel utal arra, hogy a Fed visszakozhat. Több tavalyi híresztelés után a múlt hét végén a The Wall Street Journal szellőztette meg, hogy a Treasury által kibocsátott állampapírok esetében úgy dönthet a jegybank, hogy nagyobb mennyiséget tart meg, mint eredetileg tervezte.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.