Meghaladta a 8500 milliárd forintot a lakossági betétek állománya az év végén, ez amellett, hogy 13,6 százalékos növekedés tizenkét hónap alatt, történelmi rekord is egyben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A növekedés üteme ráadásul nagyjából megháromszorozódott 2017-hez képest, hiszen akkor még 4,6 százalékkal emelkedett a pénzügyi szolgáltatóknál tartott lakossági betétekben lévő összeg.
Amellett, hogy a lakossági betétek állománya soha nem látott szintre ugrott, folytatódott a portfólió átrendeződése is. Az MNB adatai szerint
a látra szóló és folyószámlabetétekből december végén már 5965 milliárdnyit tartott a számláin a lakosság, 21,3 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
Ez azt jelenti, hogy az év végén a betéteik 70 százalékát már lekötetlenül tartották a lakossági ügyfelek, amire szintén nem akadt korábban példa. A korábban a legnépszerűbbnek számító, éven belüli futamidőre lekötött betétek állománya viszont 8,7 százalékkal, 1500 milliárd forint alá csökkent tavaly, s ezzel az arányuk 21,9-ről 17,6 százalékra csökkent a portfólióban.
A hosszú lejáratú, de legfeljebb kétéves futamidejű betétekben tartott pénz mennyisége ennél is drasztikusabb mértékben, nagyjából 25 százalékkal csökkent, ezzel részesedésük már alig észrevehető mértékűre, 0,6 százalékra olvadt. A két éven túli futamidejű betéteknél viszont erőteljes, bő 15 százalékos növekedést mutatott ki a jegybank – majdnem pontosan ezermilliárdos állomány mellett –, ami elsősorban a tartós megtakarításokba irányított pénzeknek lehet köszönhető. A devizabetéteknél gyakorlatilag stagnálásról lehet beszélni:
a nem egészen 1200 milliárdos év végi állomány 1,5 százalékos növekedést takar, 14 százalékos, a betéti portfólióban meglévő részesedés mellett.
A folyószámlabetétek folytatódó térnyerése nyilvánvalóan az alacsony betéti kamatokkal magyarázható. Az MNB adatai szerint az éven belüli futamidejű, lekötött forintbetéteknél mindössze 0,18 százalék volt év végén a szerződésekben szereplő átlagos kamat, ami mindössze 10 bázisponttal ugyan, de elmarad a 2017 végére kimutatott értéktől is. A jegybanki számsorok szerint a legnagyobb – 0,7 százalék körüli – éves kamatot az éven túli futamidőre lekötött forintbetéteknél lehetett decemberben elérni, ami szintén nem túl erőteljes érv a szabad pénzek lekötése mellett.
A teljes cikk a Világgazadáság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.