BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érkezik az olajtársaság gyorsjelentése

Kifejezetten izgalmas negyedévet tudhat maga mögött a Mol.

Kifejezetten izgalmas negyedévet tudhat maga mögött a magyar olajcég, hiszen a finomítói marzsok 2014 óta nem látott szintre estek vissza, ám az olajár ugyanezen idő alatt csaknem 30 százalékkal került feljebb. Ennek a kettősségnek az eredményeként nagyságrendileg 9 százalékos csökkenést, 143 milliárd forintot várunk a csoport negyedéves tisztított EBITDA-jában, a profit 22 százalékkal csökkenhetett, 46 milliárdra. Szegmensszinten mintegy 30 százalékkal rosszabb, 40 milliárd forintos EBITDA-t várunk a finomítói divíziótól, miután a finomítói marzsok 40 százalékkal zuhantak.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

A mélyrepülést főképp a Brent és az Ural típusú kőolaj diszkontjának csökkenése okozhatta. Mivel hiány lépett fel a nehéz típusú nyersolajból a decemberi OPEC-egyezmény következtében meglépett kitermeléscsökkentés és a venezuelai gondok miatt, a finomítók számára a hasonló típusú kőolajfajták (köztük az Ural) felértékelődtek.

Ugyanakkor segített a szegmensen a forint gyengülése, a finomított termékek magasabb volumene és a gyenge negyedik negyedév után stabilizálódó petrolkémia. Ami a kitermelési üzletágat illeti, az éves összevetésben 5 százalékkal magasabb kitermelési volumen, a 4 százalékkal alacsonyabb realizált olajár és a 10 százalékkal gyengülő forint – számításaink szerint – 79,5 milliárd forintos EBITDA-t jelent a Mol számára, vagyis éves összevetésben 10 százalékkal jobb lesz az eredmény. A fogyasztói szolgáltatások szegmensében további javulásra, megközelítőleg 23 milliárd forintos EBITDA-ra számítunk, a gázüzletág 15 milliárd forint EBITDA-t fog elérni, 30 százalékkal gyengébbet, mint egy évvel korábban.

Habár az Ural típusú kőolaj relatív felértékelődése szembeszelet jelent a Molnak, a márciusi indikatív finomítói marzsokból már látszik a javulás – a januári hordónkénti 2,2 dolláról 4,2 dolláros szintre emelkedett márciusra –, és további javulás várható az év második felében. Ennek ellenére érdemes szem előtt tartani, hogy a potenciálisan kieső és az OPEC által nem pótolandó iráni kőolaj is tipikusan nehéz olaj, tehát további felértékelődő nyomás alá kerülhet az Ural típusú nyersolaj.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.