A Mol által készített, tizenkét elemző becslésein alapuló első negyedéves konszenzus szerint a társaság nettó eredménye 16 százalékkal 50,5 milliárd forintra eshetett egy év alatt. Az üzemi eredmény és az olajiparban kiemelten figyelt tisztított EBITDA is csökkent. A szegmensek közül a kitermelés és a fogyasztói szolgáltatások javulhattak, ám a finomítás csaknem negyedével eshetett vissza, és a gázszállításban is rosszabb számokra kell számítani.
„A kitermelt kőolaj mennyisége az Egyesült Királyságban található Catcher-mezőnek köszönhetően naponta 115 ezer hordóra emelkedhetett. Így annak ellenére várható javulás ebben a szegmensben, hogy a Brent hordónkénti átlagos ára az első negyedévben 3,6 dollárral volt alacsonyabb. A finomításban viszont látványosan romlott az árrés. A tavalyi hordónkénti 5,3 dollárról 3,1-re csökkent a csoportszintű marzs. Az év első két hónapjában a benzin finomítói árrése omlott össze, de a Brent és az Ural közti árkülönbség is eltűnt” – mondta Bosnyák Zsolt, az Equilor befektetési Zrt. elemzője.
Várakozásai szerint a marzscsökkentést az sem tudta ellensúlyozni, hogy a finomított mennyiség 2 százalékkal 3900 kilotonnára növekedhetett az első negyedévben.
A petrolkémiai marzs tonnánkénti 22,9 eurós romlását a dollárnak az euróval szembeni 10 százalékos erősödése tovább rontotta. A készletátértékelési (CCS) hatás az elemzők többsége szerint 2,7 milliárd forinttal ronthatja a tisztított számokat, de Bosnyák Zsolt ennél nagyobb mínuszt vár. Az előző negyedévhez képest drágább olaj miatt a CCS EBITDA kisebb lesz, mint a tényleges. A fogyasztói szolgáltatások bővülése várhatóan tovább folytatódik, az elemző a nem üzemanyag-eladás EBITDA-jában 25 százalékos pluszt vár.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.