A 6000 milliárd forintnál nagyobb hazai készpénzállomány a GDP 14,2 százalékát teszi ki, ez az arány sokkal magasabb a 10,2 százalékos uniós átlagnál. Ebből nagyjából 1500 milliárd forint vesz részt a pénzforgalomban a jegybank szakértői szerint – mondta egy szakmai konferencián Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára.
A magas készpénzfizetés összköltsége évi 400 milliárd forintra rúg, s mivel a készpénz nem forog, ezért nem vesz részt a gazdaság finanszírozásában, és hozama sincs. Ha sikerülne ezt a költséget csökkenteni, abból számos más gazdaságpolitikai vagy társadalmi célt lehetne finanszírozni, Gion Gábor szerint például több demográfiai csomagot is.
A gazdaság egyes szereplői az adóelkerülés miatt használnak készpénzt. Azt, hogy az európai országok jelentős részében már bevezettek készpénzkorlátokat, az államtitkár csak politikai döntés kérdésének nevezte.
Magyarország egyelőre csak a vállalatok közötti készpénzforgalmat korlátozza, más országok ennél sokkal bátrabbak, ezen a téren bizonyosan fejlődhetnénk még
– mondta. A készpénzállomány csökkentéséhez hozzá kell járulniuk a pénzintézeteknek. Gion Gábor közölte, hogy a számlavezetési díjak mértékéről vita van a bankok és a szabályozók között, de erről úgyis a lakosság dönt: ha nem hiszi el, hogy olcsó a bankolás, nem fogja használni a szolgáltatásokat.
A teljes cikk a szerdai Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.