Július elsején indul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramja (NKP), amelyben a jegybank 300 milliárd forint keretösszegig vásárol hazai székhelyű, nem-pénzügyi tevékenységű vállalatok által kibocsátott, jó minősítésű kötvényt – derül ki az MNB honlapján közzétett terméktájékoztatóból. Ebben a jegybank kiemeli, hogy a program paramétereit a bankszektor szereplőivel egyeztetve alakították ki, nagymértékben támaszkodva az Európai Központi Bank vállalatikötvény-vásárlási programjának feltételeire és gyakorlatára.
Ami a főbb feltételeket illeti, a kibocsátások értékének el kell érnie az egymilliárd forintot 3 és 10 év közötti, eredeti futamidő mellett. A kötvényeknek forintban denominált, fedezetlen értékpapíroknak kell lenniük, amelyeket akár nyilvánosan, akár zártkörűen is forgalomba lehet hozni.
A kibocsátott kötvényeknek jó – legalább B+ – minősítéssel kell rendelkezniük. Az elsődleges és másodlagos piaci vásárlások eredményeként egy kibocsátott kötvénysorozat összesen legfeljebb 70 százalékát birtokolhatja a jegybank, egy vállalatcsoporttal szembeni kitettsége pedig nem haladhatja meg a 20 milliárd forintot.
További, nagyon fontos feltétel, hogy – a piaci likviditás és a transzparencia növelése érdekében – a kibocsátóknak a kötvényeiket a forgalomba hozatal utáni 180 napon belül be kell vezetniük a Budapesti Értéktőzsdére.
A nyilvánosságra hozott paraméterek alapján az MNB programja nagyot lendíthet a magyarországi vállalatikötvény-piacon, hiszen több száz milliárd forinttal növelheti a most 600 milliárd körüli állományt. (Utóbbi ráadásul nagyon kevés szereplőhöz kötődik.) A program hatásaként jelentősen bővülhet a vállalati kötvényt kibocsátó cégek köre, ezzel úgy szélesedhet a kínálat, hogy közben nő a konstrukció ismertsége és elfogadottsága.
A vállalatokat az MNB egy, a kötvénykibocsátás folyamatát áttekintő útmutató közzétételével segíti – közölte a jegybank. Az útmutató eligazítást ad egy olyan kötvénykibocsátáshoz, melynek során az NKP keretében a jegybank is megjelenhet a befektetők között kötvényvásárlóként. Az útmutató tartalmazza ennek szükséges feltételeit és a főbb teendőket a befektetési szolgáltatóval történő kapcsolatfelvételtől a dokumentációs előkészületeken és a hitelminősítésen át a sikeres aukcióig, valamint a futamidő alatti teendőkig. Az MNB honlapján létrehoztak egy regisztrációs felületet is azon vállalatoknak, amelyek érdeklődését a program komolyan felkeltette, és szeretnének abban részt venni.
A jegybank Növekedési Kötvényprogramjának kidolgozásáért felelős igazgatójával, Nagy Viktóriával készült interjúnk a Világgazdaság holnapi számának 13. oldalán olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.