BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tankertámadások verték fel az olajárat

Meredeken, 3 százalékot meghaladó mértékben drágult az olaj világpiaci ára az Ománi-öbölnél csütörtökön történt, két rejtélyes tankertámadás következtében. Az OPEC eközben legfrissebb havi jelentésében rontotta a globális kereslet alakulására vonatkozó idei előrejelzést.

Hintába ültették az olaj árfolyamát az elmúlt napokban érkező hírek. Tegnap az Ománi-öbölben két tankert érhetett torpedótámadás, amely után tűz ütött ki a fedélzeten. Elemzők az amerikai szankciók által sújtott Iránt sejtik az újabb akció mögött, amely 3-5 százalékkal nyomta feljebb öthavi mélypontjáról a WTI és a Brent alaptípus árfolyamát.

Az olajárat mozgató hírek közül a hét elején az EIA, az Egyesült Államok energiainformációs hivatalának csökkentett globális keresleti előrejelzése borzolta a kedélyeket, s az olajár csak azért nem zuhant még nagyobb mértékben, mert az EIA a kínálati prognózisát is a keresletihez hasonló mértékben csökkentette. Hasonlóképpen meglepte a kereskedőket az Amerikai Ásványolaj-intézet, amikor 4,9 milliós hordós amerikai nyersolajtartalék-növekedésről számolt be a várt 481 ezer hordós csökkenés helyett. Ezek mellett az amerikai–kínai kereskedelmi feszültség is nyomás alatt tartja az olajárakat.

Az iráni állami televízió (IRIB) által közreadott kép a füstölgő Front Altair tartályhajóról az Ománi-öbölben június 13-án. A hajó legénységét evakuálták, sajtóhírek szerint a norvég Frontline tengeri szállítmányozó cég Marshall-szigetek felségjelét viselő hajóját támadás érte
Fotó: MTI/EPA

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) június 25-től tartja következő ülését, de ez egyrészt a kartell csökkenő érdekérvényesítő képessége miatt már nem meghatározó a következő hat hónapot tekintve, másrészt eddig úgy látták az elemzők, hogy az együttesen vállalt napi 1,2 millió hordós kitermeléscsökkentés érvényét nagy valószínűséggel meghosszabbítják, és ez már benne lehet az energiaárakban. A Szaúd-Arábia és a tankerek megtámadásával – bizonyítékok nélkül – meggyanúsított Irán várhatóan hosszú és kemény tárgyalássorozat elé néz, amelyet még a bécsi ülés előtt le kellene zárni az OPEC két vezető ereje között. Kedvezőtlen kimenetel esetén Irán esetleg lezárhatja a Hormuzi-szorost, ahol a világ kőolajexportjának csaknem 40 százaléka halad át.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.