A General Electric (GE) 38 milliárd dollár hiányt nem tüntetett fel a könyvelésében – állítja Harry Markopolos amerikai számviteli szakértő 175 oldalas jelentésében. Markopolos nem akárki, évekkel ezelőtt ő figyelmeztetett először arra, hogy a később megbukó Bernie Madoff fedezeti alapja a Ponzi-sémára épült, amely egyfajta piramisjáték. A GE állítólagos számviteli csalásáról azt állítja, hogy nagyobb volumenű, mint az Enron- és a WorldCom-botrány együttvéve. A Financial Timesban (FT) véleménycikkekben cáfolták Markopolos állításait, bár abban igaza van – írták többen is –, hogy a General Electric pénzügyi beszámolói kevéssé átláthatók, és néhány esetben felkeltették a tengerentúli értékpapír-felügyelet érdeklődését is.
Markopolos állításai két témát érintenek.
Ezzel szemben Markopolos azt állítja, hogy a GE-nek – a másfél évtizede eladott biztosítási üzletágára – 29 milliárd dolláros pótlólagos tartalékot kell képeznie, amelyből 18,5 milliárd dollárt azonnal rendelkezésre kellene bocsátania. A könyvelési szakértő arról is meg van győződve, hogy a Baker Hughes-ügyben az átértékelési veszteség még további 9,1 milliárd dollárt tesz ki.
Markopolos következtetéseit John Hempton, a Bronte fedezeti alap menedzsere félrevezetőnek és ostobának nevezte. Hempton leszögezte, valóban igaz, hogy amikor a GE leválasztotta biztosítással foglalkozó Genworth nevű vállalatát, viszontbiztosítást vállalt korábbi kötelezettségeire, azonban ezek az iparág legjobban megírt szerződései.
A GE Markopolos megállapításait méltatlan, téves és anyagilag motivált spekulációnak titulálta.
A szakértő ugyanis a CNBC stúdiójában elmondta, hogy jelentése egy példányát átadta egy fedezeti alapnak, amelytől a GE-részvények vártnak megfelelő ármozgása (ez esetben esése) esetén százalékot kap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.