mínuszban indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,60 százalékkal esett a nyitásban.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2,93 pontos csökkenéssel, 40 764,67 ponton nyitott csütörtökön.
Szerdán New Yorkban a Dow Jones 1,23 százalékos, az S&P 500-as mutató 1,09 százalékos, a Nasdaq Composite mutatója pedig 1,19 százalékos veszteségben zárt.
A Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága a várakozásokkal összhangban 25 bázisponttal 2,00-2,25 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamatsávot. A döntést a rekordhosszú amerikai gazdasági növekedés támogatásával, a világgazdaság lendületvesztéséből adódó káros következmények kivédésével és az inflációs cél elérésével indokolták. A bizottság közleményében azonban azt is leszögezte, hogy „a beérkező makrogazdasági adatok szoros figyelemmel kísérése” mellett döntenek majd „a növekedés biztosításához szükséges” intézkedésekről.
Jerome Powell Fed-elnök még inkább csalódást okozott az agresszív monetáris lazításban reménykedőknek, miután sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a monetáris döntéshozók nincsenek meggyőződve egy teljes körű enyhítés szükségességéről. Úgy fogalmazott, hogy a mostani döntések „egy ciklus közepén történő kiigazításnak” tekintendők, jelezve, hogy nem egy agresszív lazítási ciklus kezdetét jelenti a több mint tíz éve először végrehajtott kamatvágás. Ugyanakkor azt is jelezte, ha az amerikai gazdaság növekedését fenyegető kockázatok valóssá válnak, akkor a Fed kész minden eszközzel beavatkozni.
Az erősebb lazításra számító piacokat meglepte Powell nyilatkozata, a kamatdöntés után gyengülés helyett erősödött a dollár, a főbb devizákkal szembeni értékét tükröző index kétéves csúcsra ugrott, a tőzsdeindexek pedig emelkedés helyett lejtmenetre váltottak.
Az eurót 1,1040 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon csütörtök délelőtt kilenc órakor, 0,31 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken. Az októberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,11 százalékos mínuszban, 64,33 dolláron, a szeptemberi szállítású WTI pedig 1,21 százalékos veszteségben, 57,87 dolláron forgott kilenc órakor.
Szerdán vegyesen zártak a főbb európai tőzsdék. A londoni FTSE-100 mutató 0,78 százalékos mínuszban, míg a DAX-30 index 0,34 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,14 százalékos pluszban zárt. Milánóban 0,56 százalékkal nőtt, Madridban viszont 0,17 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,17 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,21 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,12 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.