A Zwack Unicum Nyrt. 2019–2020-as üzleti évének első negyedéves bruttó árbevétele az előző év azonos időszakához képest 4,2 százalékkal 5,72 milliárd forintra, az adótartalom nélküli nettó értékesítés 15,1 százalékkal 3,1 milliárd forintra csökkent – közölte kedden a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett társaság igazgatósága.
Jelentősen, 18,2 százalékkal visszaesett a belföldi értékesítés nettó árbevétele, és 22 százalékkal maradt el a bázisidőszakban elért bevételtől a saját termelésű termékek nettó árbevétele is.
Ezen belül a magasabb nyereségtartalmú prémiumtermékek árbevétele 20,6 százalékkal, a minőségi termékeké 26 százalékkal esett. A bruttó és a nettó árbevétel változása közötti tetemes különbséget a népegészségügyi termékadó (neta) január 1-jei módosulása okozta.
Az új rendelkezések szerint minden szeszes italra kivetették a csipszadónak is nevezett netát , és az adó mértéke is 20 százalékkal emelkedett. Az adófizetési kötelezettség növekedését a Zwack megkísérelte áremeléssel kompenzálni, ám ez visszavetette az értékesítést. Ennek következtében a bruttó árbevétel kissé, míg a nettó nagyobb mértékben zsugorodott.
A nem saját termelésű termékek közül a Diageo-portfólió árbevétele 7 százalékkal nőtt, ám a többié 45 százalékkal csökkent, mivel a Moet Hennessy italok gyártója március 1-jével felmondta a Zwackkal kötött forgalmazási szerződést. Ezzel összességében ezen a soron 8,9 százalékos elmaradás mutatkozik a bázishoz képest.
A vállalat exportárbevétele 13,4 százalékkal 412 millió forintra emelkedett a június végén lezárt negyedévben a bázisidőszakhoz képest.
A növekedés döntően az olasz exportnak köszönhető, amely 23 százalékkal haladta meg a tavalyit.
A céget terhelő költségek kisebb mértékben csökkentek, mint a bevételek, sőt a személyi ráfordítások a béremelések következtében 2,4 százalékkal felülmúlták a tavaly erre fordított összeget. Mindennek következtében a társaság üzemi eredménye 49 százalékkal 312 millió forintra, adózott nyeresége pedig 53 százalékkal 231 millió forintra zuhant.
A menedzsment arra számít, hogy az üzleti év hátralévő részében a volumencsökkenés mértéke enyhülni fog, ezért továbbra is teljesíthetőnek tartja az üzleti tervet, amely szerint 10 százalékos nettó árbevétel-csökkenés és 1,4 milliárd forint adózott profit várható – ez utóbbi 46 százalékkal marad el a tavalyi üzleti év nyereségétől.
A cégvezetés a legfőbb kockázatnak a szabályozási környezet további negatív változását jelölte meg. A kormány költségvetési tervezetében ugyanis a népegészségügyi termékadóból származó bevételekben 21 milliárd forintos növekedés szerepel, ami egyes adószakértők szerint csak újabb adóemeléssel valósítható meg. Mérsékelt kockázatként jelölte meg a cég a Brexit-folyamat hatásait, mivel csekély áruforgalmat bonyolít le az Egyesült Királysággal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.