„Ha megkérdeztem volna a vevőimet, hogy mit szeretnének, akkor azt mondták volna, hogy gyorsabb lovakat” – idézte Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára a Mastercard Tech Show rendezvényén Henry Fordot arról, hogy milyen nehézségeik vannak az innovátoroknak.
A digitalizáció olyan új kihívás, amely az élet minden területén gyökeres változásokat okoz. A pénzügyek terén két fő célunk van: a pénzügyi tudatosság fejlesztése és a készpénz visszaszorítása, ezek szintén elképzelhetetlenek a digitalizáció nélkül – mondta Gion Gábor. Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank vállalati kötvényprogramja 300 milliárdos költségével szemben a készpénzhasználat nemzetgazdasági költségeit évi 450 milliárd forintra becsülik. „Olyan megoldásokat kell találnunk, amelyekről meggyőzzük a lakosságot, hogy kényelmesebbek, biztonságosabbak, a fogyasztóknak maradéktalanul meg kell bízniuk a pénzügyi közvetítő rendszer digitális fejlesztéseiben” – fűzte hozzá az államtitkár.
A világon nem volt még olyan termék, amelyre a társadalom akkora hányada tartott volna igényt, mint az okostelefonra. Ma már nem a szórakozás a fő cél, az emberek érdemi szolgáltatásokat szeretnének kapni az okostelefon segítségével, például az egészségügy és az oktatás területén is – elemezte Rab Árpád, a Corvinus Egyetem docense a MasterCard kutatását.
A mobiltelefonokkal a digitális tartalom elérése már nincs helyhez kötve, és ez egyre inkább igaz a pénzügyekre is. Az elmúlt három évben a digitálisan igénybe vett banki szolgáltatások száma harmadával nőtt, az elektronikus számlabefizetések 23 százalékkal emelkedtek, s hasonló mértékben nőtt az ügyfelek között a közvetlen digitális pénzátutalás is – mondta Rab Árpád.
A felhasználók ma már egyre inkább igényként fogalmazzák meg, hogy a tranzakciók biztonságosak legyenek, ezért akár némi kellemetlenséget is vállalnak – ez jó jelzés lehet az új uniós pénzforgalmi irányelv aktuális, az online fizetések biztonságát többletazonosítással segítő szabályaira. Az ügyfelek egyre nagyobb része jelezte: többet is tranzaktálna, költene olyan megoldások segítségével, amelyeknél a fizetés biztonsága szavatolva van.
A kiszámítható gazdaságpolitika mellett az új ipari forradalom változásainak gyors átvétele is szükséges a hatékonyság növeléséhez – mondta Schanda Tamás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese arra emlékeztetett, hogy jövőre a kormány 30 százalékkal többet, 150 milliárd forintot fordít innovációs fejlesztésekre, s cél az is, hogy 25 százalékkal növeljék a felnőttképzésben részt vevők számát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.