Heves reakciót váltott ki az amerikai tőzsdéken az a keddi adat, amely szerint 3,5 év után először zsugorodott az amerikai feldolgozóipar teljesítménye.
Az Egyesült Államok Ellátásilánc-menedzsment Intézete (Institute for Supply Management – ISM) kedden azt közölte, hogy a feldolgozóipari ágazat augusztusi beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 49,1 pontra, 2016 januárja óta a legalacsonyabb szintre esett a júliusi 51,2 pontról.
Az 50 pont alatti érték az ágazat teljesítményének a csökkenését jelzi.
A feldolgozóipar a globális gazdaság növekedésének a lassulására, valamint a kínai-amerikai kereskedelmi viszállyal kapcsolatos aggodalmakra váltott zsugorodásba, és egyes szakértők szerint félő, hogy a világ vezető gazdasága recesszióba süllyedhet.
New Yorkban valamennyi vezető tőzsdemutató egy százalék körüli mínuszban állt 17 óra körül. A legnagyobb veszteséget, csaknem 1,5 százalékosat a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe jelezte.
A havi amerikai adatra tovább csökkent a kőolaj ára, amit az a félelem is gyengített, hogy augusztusban a világ két vezető olajtermelője, Oroszország és Szaúd-Arábia is növelte az olajkínálatát, miközben felerősödtek azok a félelmek, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus visszafogja a globális olajkeresletet.
Röviddel 17 óra után az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 1,11 dollár (1,83 százalék) csökkenéssel, 57,55 dolláron állt, míg a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 1,90 dollárral (3,45 százalékkal) 53,20 dollárra esett.
Az arany ára megugrott, unciánként 1,76 százalékkal (26,85 dollárral) 1556,25 dollárra emelkedett.
A 10 éves amerikai állampapír hozama 6,2 bázisponttal 2016 júliusa óta a legalacsonyabb szintre, 1,4456 százalékra esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.