BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősödik a pénzmosás elleni fellépés

Az utóbbi időben egyre több bírságot szabott ki a hatóság a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény miatt, s jövőre még erőteljesebb fellépés várható.

Az utóbbi időben egyre több bírságot szabott ki a hatóság a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény miatt. Ennek legutóbbi módosításai is jelentős számú vállalatot érintenek, de jövő januárban egy új irányelv is megjelenik, melyet követően még több ellenőrzésre lehet számítani – hívta fel a figyelmet a Deloitte.

Számos gazdasági szereplőre ró terhet a 2017-es pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás (Pmt) megelőzéséről és megakadályozásáról szóló szigorú jogszabályi feltételeinek teljesítése. Elsősorban a pénzügyi ágazat és az ingatlanszektor szereplői érintettek,

de a közeljövőben átültetésre kerülő AML 5 irányelv rendelkezései miatt fokozatosan bővül a Pmt. szerinti átvilágításra kötelezettek köre.

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás megelőzése kiemelt jelentőségű, a gyakran nemzetközi méreteket öltő ilyen tevékenységek miatt szükséges az egységes, nemzetközi szinten történő fellépés. Ezt Magyarországon a Pmt. szabályainak történő megfelelés biztosítja. A magyar hatóságok ennek megfelelően kiemelten kezelik a kérdést, amit az egyre gyakoribb megállapítások és bírságok is jeleznek.

Milliókba kerülhet a figyelmetlenség

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti jogkörében eljárva

nemrégiben az egyik legnagyobb hazai befektetési szolgáltatót 8,5 millió forint felügyeleti bírsággal sújtotta, mivel a társaság nem tudta a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás szempontjából kockázatos ügyfeleket, ügyleteket kiszűrni, illetve a gyanús tranzakciók bejelentésére is csak késve került sor az illetékes szervek felé. Egy másik ügyben egy bankcsoport három pénzügyi intézményével szemben az MNB összességében 29,2 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki, szintén a Pmt. előírásainak megsértése miatt.

Fotó: Shutterstock

Fontos az október végi határidő

Szintén jelentős számú vállalatot érintenek a Pmt. legutóbbi módosításainak hatásai. A törvény értelmében 2019. június 26-án telt volna le egy kétéves átmeneti időszak, amely alatt az egyes szolgáltatóknak a Pmt. hatálybalépését megelőzően létesített üzleti kapcsolatok esetén el kellett végezniük a törvény szerinti átvilágítási intézkedéseket. „Ezt a határidőt az Országgyűlés a nyár folyamán 2019. október 31-re módosította, több időt biztosítva ezzel az ügyfél-átvilágítási eljárások lefolytatására. Amennyiben azonban eddig a dátumig nem történik meg az ügyfél-átvilágítás, akkor az adott szolgáltató köteles az egyes ügyleti megbízások teljesítését megtagadni” mondta Majoros Gábor, a Deloitte Legal ügyvédje

Még több ellenőrzés várható

Az utóbbi hónapokban több olyan MNB ajánlás is megjelent, amelyeket a felügyelt intézményeknek ajánlott beépíteni mindennapos gyakorlatukba, hogy a törvényi megfeleléssel kapcsolatos bírság kockázatát minimalizálhassák – ezekre külön figyelmet kell fordítani. A folyamat azonban folytatódik: „2020 januárjában várható az Európai Bankhatóság felügyeletek közötti pénzmosás ellenes tevékenység összehangolására vonatkozó irányelv megjelenése, ezt követően pedig még több ellenőrzésre lehet számítani” tette hozzá Herce Zoltán, a Deloitte Legal ügyvédje.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.