Eddig nem járt különösebb utánajárással a magyar magánszemélyeknek, ha a külföldön tartott hosszú távú megtakarításaikat a tartós befektetési szerződések (TBSZ) szabályai szerint adómentesen szerették volna fialtatni,
a múlt hónaptól viszont szigorodtak a feltételek, sokkal nehezebb (ha nem lehetetlen) dolguk lesz a magyar ügyfeleknek.
Változott ugyanis a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ügyfél-megkeresésekre kiküldött álláspontja a külföldi befektetési szolgáltatóknál nyitott TBSZ-ekkel kapcsolatban. A módosítás egyértelműen a szigorítás irányába mutat, így a jelek szerint a jövőben aligha lesz mód arra, hogy valaki a külföldi szolgáltatónál lévő számláját TBSZ-ként használhassa, és ötéves tartás esetén mentesüljön a kamatadó-fizetési kötelezettség alól. Kerestük a NAV és a Pénzügyminisztérium (PM) sajtóosztályát is kérdéseinkkel, de lapzártáig nem kaptunk választ.
A NAV azok után módosított korábbi szakvéleményén, hogy konzultált a PM szakértőivel.
Eddig egyszerű volt a befektetők dolga, nem volt akadálya, hogy a hazai szolgáltatóknál gyakran olcsóbb, vagy bizonyos instrumentumok megvételét kedvezőbb kereskedési költségek mellett biztosító szolgáltatóknál nyitott számlák TBSZ-ként működjenek, erre 2017 óta volt lehetőség. A számlanyitás előtt javasolt volt bejelenteni ezt a NAV-nak, amire az adóhatóság rendszerint azt a választ küldte, hogy nincs akadálya a külföldi befektetési szolgáltatónál TBSZ-t nyitni.
De hozzátették, hogy – mivel a NAV részéről a külföldi társaság nem kötelezhető adatszolgáltatásra – a tartós befektetésből származó jövedelmekre vonatkozó szabályok csak akkor alkalmazhatók, ha az ügyfél a szerződése megkötését (az első befizetést követő 30 napon belül) bejelenti az adóhatóságnak.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.