Csökkenő forgalomban emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, a BUX 32 065,14 ponton zárt pénteken, 1105,20 ponttal, 3,57 százalékkal magasabban előző heti záróértékénél.
A részvénypiac heti forgalma 87,74 milliárd forint volt az előző heti 122,04 milliárd forint után, valamennyi vezető részvény erősödött, a legnagyobb mértékben az OTP, 5,92 százalékkal.
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint a hét elején mérsékelt csökkenés volt a magyar részvénypiacon, azonban a jegybank bejelentése és a nemzetközi befektetői hangulat javulása a csütörtöki zárásig közel 7 százalékkal emelte a BUX indexet. Bár a pénteki kereskedést csökkenéssel zárta az index, az előző héthez képest így is magasabban zárt. Az euró-forint árfolyam a héten 350 és 358 forint között, míg a dollár a 320 és 332 forintos sávban mozgott.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden bejelentette, hogy
új, fix kamatozású fedezett hitelprogramot vezet be korlátlan keretösszeggel a kereskedelmi bankok számára, valamint a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát azonnali hatállyal eltörölte.
A kamatszinten nem változtatott a jegybank, amely közölte azt is, hogy ha szükséges, kész további likviditásbővítő intézkedéseket hozni.
Nagy Márton, a jegybank alelnöke a döntés után elmondta, elsődlegesen a likviditás biztosítása és a növekedés támogatása a feladat. A kilábalást minden monetáris és fiskális politikai eszközzel támogatni kell. A forint árfolyama gyengüléssel reagált a bejelentésekre.
Nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő a péntekre kitűzött időpontban,
így nem jelentett be módosítást sem a „Baa3” szintű osztályzatra, sem annak stabil kilátására.
Az Equilor a Mollal kapcsolatban kiemeli, hogy az S&P leminősítette a társaságot, a jelenlegi 'BBB-' hosszú lejáratú adósság-besorolás megerősítése mellett pozitívról stabilra módosította a társaság hitelminősítéséhez kapcsolódó kilátást. A stabil kilátás azt tükrözi, hogy
a következő 12 hónapban várható nehéz piaci körülmények ellenére – a Mol ellenálló képességének és diverzifikált üzleti profiljának köszönhetően – limitált lesz a hitelképességi mutatókra gyakorolt hatás.
Az OTP nem fizet osztalékot, 2019-es eredményét teljes egészében eredménytartalékba helyezi, eleget téve az MNB azon kérésének, hogy a hazai bankok idén osztalékfizetés helyett inkább erősítsék tőkeszerkezetüket. A bank április 17-ére összehívott éves rendes közgyűlésének bizonytalan ideig történő elhalasztásáról is döntött. Az OTP tavaly részvényenként 220,7 forintot fizetett ki osztalékként.
A Richter 63 forint osztalék kifizetését javasolta. A vállalat egy részvényre jutó profitja 2019-ben 100 forint volt. A Richter a kialakult járványhelyzet miatt nem tart „személyes megjelenéssel” közgyűlést, a feltételekről később tájékoztatnak.
Az Opus megbízást adott legfeljebb 3 millió darab saját részvény vásárlására.
Távozik a Waberer's vezérigazgatója, Robert Ziegler, aki a vállalat átalakulását vezette 2019 eleje óta. Az igazgatóság Erdélyi Barnát, a társaság jelenlegi gazdasági vezérigazgató-helyettesét nevezte ki ideiglenes vezérigazgatónak.
A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. 2019-ben adózás után 641 millió forint veszteséget könyvelt el, egyrészt a nem-élet szegmensben az olaszországi, határon átnyúló kezesi biztosítási terméknél bekövetkezett jelentős káresemények és kapcsolódó visszaélések, másrészt a Konzum/Opus részvény átalakításon realizált 1,056 milliárd forint árfolyamveszteség miatt. Ezek nélkül a csoport adózott eredménye 2019-ben 2,8 milliárd forint lenne, több mint egymilliárd forinttal magasabb, mint az előző évben.
A héten az OTP-részvények ára 5,92 százalékkal emelkedett, pénteken 9390 forinton zárt a bankpapír, heti forgalma több mint 55,4 milliárd forint volt.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 2717,19 ponton zárt pénteken, az előző héthez képest 134,26 ponttal, 5,20 százalékkal magasabban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.