Egyre többen idézik 2008-at az elmúlt hét részvénypiaci zuhanását látva, a forint mégis – egy 340 feletti kilengéstől eltekintve – kifejezetten jól megállta a helyét a gyorsan gyengülő feltörekvő devizák között.
A magyarázatot kereső egyik leggyakoribb érvelés, hogy a forint erősödése leginkább a carry trade pozíciók zárásának következménye. Ahogy az elmúlt években a magyar jegybanki alapkamat csökkent, úgy változott meg a forint státusza a nemzetközi devizapiacon: a korábbi carry devizából funding currency, azaz finanszírozó deviza lett. Ez azt jelenti, hogy amíg a kockázatvállalási kedv nagy volt, a tőkepiaci szereplők gyengülő pályán mozgó forintban vettek fel olcsónak mondható hitelt, és ebből finanszírozták például mexikói vagy török állampapír-vásárlásaikat, ahol jóval magasabb a hozamszint.
A trade lezárásakor most minden fordítva történik: a carry trade-ben felvásárolt állampapírok gyengülnek, a forint erősödik. Így állhat elő az a helyzet, hogy viharos időkben erősödik egy feltörekvő piaci deviza, legalábbis addig, amíg tart a carryzárás hatása.
Mások – így Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője is – úgy érvelnek, hogy a koronavírus terjedése által okozott piaci turbulenciák és növekedési aggodalmak hatására a piacok újra kamatcsökkentést áraznak mind az EKB, mind a Fed részéről. Így véleménye szerint a hazai monetáris kondíciók szinten tartása, illetve fokozatos szigorítása várhatóan elégséges lesz a forint középtávú erősödéséhez. Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a koronavírus miatti zord befektetői hangulatban két erővel küzd a forint. Rövid távon szerinte is erősödhet a hazai deviza. „A másik oldalról, hosszabb távon továbbra is a gyengülésnek van nagyobb tere.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.