Az összezuhanó olajár miatt válságos helyzetbe kerülő amerikai olajcégek megmentését célzó mentőcsomag kidolgozására kérte fel kedden az energetikai és a pénzügyi tárca vezetőit Donald Trump amerikai elnök, miután folytatódott az olajárak történelmi léptékű zuhanása. A májusi WTI árfolyama a kedden esedékes lejárat előtti órákban is többet mozgott a negatív, mint a pozitív tartományban.
Hétfőn váltott első alkalommal előjelet a kurzus, és a sosem látott volatilitás mellett volt olyan pillanat is, amikor mínusz 40 dollárt „kértek” a texasi könnyűolaj hordójáért.
Az olajipari környezet drasztikus változása a Mol kilátásait is rontja, a társaság számára meghatározó Brent árfolyama kedden 20 százalékkal, 20 dollár alá esett.
A héten két elemzőház is frissítette a hazai olajtársaságra vonatkozó modelljét. Az Erste 3160 forintról 2640 forintra vágta vissza a Mol célárát tegnap publikált elemzésében, a mostani árazás mellett így is bő 30 százalékos emelkedési lehetőséget látnak a papírban, ezért – kissé meglepő módon épp most – tartásról vételre minősítették fel a részvényt.
Az osztrák pénzintézet előrejelzése mögött az áll, hogy idén 32 dolláros Brent olajárral kalkulálnak, míg a Mol előzetesen átlagosan 60 dolláros hordónkénti árazással tervezett. A nyomott nyersanyagárak mellett a Mol kitermelési üzletága jelenleg veszteséges, mivel kitermelési költsége 30 dollár körül van. A finomítói szegmens viszont a csökkenő nyersanyagkereslet ellenére, a magas finomítói árrésnek és a szélesebb Ural–Brent-marzsnak köszönhetően továbbra is jól teljesíthet, a downstream kismértékű működési nyeresége így ellensúlyozhatja a kutatás-termelés idei veszteségét.
Az Ersténél is nagyobbat vágott a célárfolyamon a KBC, amely az eddigi 3560 forint helyett már csupán 2580 forintra taksálja a hazai olajpapírt. Az elemzők az év második felében várható növekedéssel együtt is 40 dollár alatti Brent-árfolyamot várnak 2020-ban, a 60 dollár fölötti átlagos szintre pedig 2022-ben térhet vissza a kurzus. A forint gyengüléséből jól jöhet ki a Mol, a mélybe zuhanó nyersanyagárak rövid távon a finomítói árrést is emelhetik.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.