Csökkenéssel nyitottak az irányadó New York-i tőzsdeindexek pénteken. A vártnál rosszabb áprilisi kiskereskedelmi adatok mellett rontja a hangulatot az amerikai-kínai feszültségek éleződése is.
A koronavírus-járvány miatti aggodalmak mellett feléledtek azok a félelmek, hogy újult erővel törnek felszínre az Egyesült Államok és a Kína közötti kereskedelmi feszültségek. Az amerikai kereskedelmi minisztérium pénteken közölte, hogy célzott intézkedéseket tesz annak megakadályozására, hogy a Huawei kínai telekommunikációs vállalat hozzá tudjon jutni amerikai technológiával készült csipekhez. Egyúttal jelezte, hogy utoljára hosszabbítja meg – ezúttal 90 nappal – az amerikai vállalatok exportengedélyét a Huawei viszonylatában. Válaszul Peking azzal fenyegetőzött, hogy újra listázni kezdi a megbízhatatlan vállalatokat, és vizsgálatot indít ellenük. Az amerikai nagyvállalatok közül erre a feketelistára felkerülhet az Apple, a Qualcomm és a Cisco is.
A nagy nyugat-európai tőzsdéken viszont derűlátás uralkodik. Péntek délután fél négykor
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,0845 dollárt adtak, 0,35 százalékkal gyengült az amerikai fizetőeszköz. A jenhez képest 0,28 százalékkal gyengült a dollár, 106,94 jenen forgott.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára másfél havi csúcsra emelkedett azokra a jelekre, hogy kezd erősödni a nyersolaj iránti kereslet, miközben a nagy olajexportőr országok sorra jelentik be kitermelésük további önként vállalt csökkentését.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,73 százalékkal, 1741,91 dollárra, a júniusi szállítású aranyé pedig 0,59 százalékkal, 1751,10 dollárra nőtt a New York-i árupiacon.
Csütörtökön emelkedéssel zártak a New York-i tőzsdeindexek: a Dow Jones ipari átlag 1,62 százalékkal, 23 625,34 pontra, az S&P 500-as index 1,15 százalékkal, 2852,50 pontra, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,91 százalékkal, 8943,72 pontra kúszott fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.