BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerény növekedés a biztosítóknál

Főként a nem életbiztosítási üzletág járult hozzá a bővüléshez. Előbbiben ugyanis nagyon nagy eltérések mutatkoznak.

Nem túl gyors ütemben, valamivel több, mint 3,5 százalékkal növekedett a biztosítóintézetek díjbevétele az első fél évben 2019 azonos időszakához képest, és 613,1 milliárd forintot ért el – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss statisztikáiból.

Főként a nem életbiztosítási üzletág járult hozzá a bővüléshez:

itt egy év alatt 6 százalékkal, 353,7 milliárd forintra emelkedett a díjbevétel, miközben az életüzletágban csak néhány tizedszázalékos bővülésre futotta 259,4 milliárd forintos összeg mellett.

Az MNB adatai szerint az életbiztosítási üzletágban igen nagy eltérések mutatkoztak az egyes termékcsoportok díjbevétele között. Kiugró, több mint 18 százalékos bővülést regisztrált például a jegybank a nyugdíjbiztosításoknál,

ahol már 51,7 milliárd forintos díjbevétel keletkezett fél év alatt, de 10,9 százalékkal, 109 milliárd forint közelébe ugrott az indexhez vagy befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztosításoknál kimutatott összeg is.

A vegyes életbiztosítások esetében viszont éppen ellentétes volt a tendencia, az 55 milliárdos díjbevétel erős, 23,8 százalékos visszaesést tükrözött éves alapon.

Fotó: MTI/Mihádák Zoltán

A kockázati (halálesetre szóló) életbiztosításoknál is 8 százalék feletti díjbevétel-csökkenést regisztrált az MNB.

A nem életbiztosítási üzletágban már valamivel kiegyensúlyozottabb a helyzet. Szép – 8, illetve 10,5 százalékos – bővülés mutatkozott a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál és a cascónál (133,2, és 56 milliárdos bevétellel), de a lakossági vagyonbiztosításoknál is bő 7 százalékkal, 70,3 milliárd forintra nőtt az első hat hónap díjbevétele.

A baleset-biztosítások 5,6 százalékos bővülése kissé elmaradt az átlagtól, az utasbiztosításoknál viszont drasztikusan, 44,2 százalékkal visszaesett a díjbevétel, csupán 3,7 milliárdot tett ki, ami egyértelműen a koronavírus-járvány hatásaival magyarázható.

Ami a pénzügyi eredményeket illeti, a szektorszintű, első féléves biztosítástechnikai eredmény 42,8 százalékkal, 40,9 milliárd forintra nőtt éves összevetésben, az adózott nyereség 27,1 százalékkal, 50,3 milliárd forintra emelkedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.