A Magyar Nemzeti Bank egyhetes betéti tenderére szegeződnek a tekintetek csütörtökön, miután a forint ismét gyengülni kezdett, és szeptember vége óta először szerdára ismét elérte a 364 feletti szintet ez euró ellenében.
A kérdés: emeli-e ismét a jegybank a most 0,75 százalékos betéti kamatot?
A forint furcsamód egy múlt heti jó hír miatt került lejtmenetbe: szeptemberben 3,4 százalékra csökkent az éves infláció ahelyett, hogy 3,9 százalékon ragadt volna, ahogy az elemzők várták. Emiatt a befektetők azt hihetik, az MNB toleránsabbá vált az árfolyamgyengüléssel szemben, de ez nem feltétlenül van így – mondta a Világgazdaságnak Árokszállási Zoltán, az Erste közép-európai deviza- és kamatstratégája. A régió devizáinak rövid távú kilátásai általában is romlottak.
Október eleje óta jelentősen csökkent a kockázatkerülés a világpiacokon, és a dollár árfolyamindexének visszavonulásával párhuzamosan a közép-európai fizetőeszközök visszaerősödtek a több hónapos mélypontokról. Az ég azonban megint elsötétült, és hogy miért, azt a cseh korona vesszőfutása demonstrálja.
A korona hosszabb távú kilátásait régóta a legjobbnak gondolja a régióban a legtöbb elemző, de a héten újabb több hónapos mélypontokat ért el az euró ellenében.
Az idei veszteségei már megközelítették a viharvert forintét, holott az elemzők még mindig az MNB-t tekintik a régió leglazább felfogású jegybankjának. A korona bajait alapvetően egyetlen tényező okozza: a járvány súlyosbodása. Ezen a téren a csehek állnak a legrosszabbul Európában. Ez átrajzolja az árfolyamkilátásokat, és nemcsak náluk, a régióban is. A regisztrált napi új koronavírus-fertőzések egyhetes átlaga Csehországban ötezer, Lengyelországban négyezer, Romániában háromezer, Magyarországon ezer körül van, és emelkedő trendet mutat.
Ám nem csak a járvány mozgatja a régió devizaárfolyamait.
Fontos tényező, hogy a befektetők a november elején esedékes amerikai elnökválasztás környékén adják – vagy inkább veszik – a dollárt. Ha az Európai Központi Bank tovább lazít, az kedvező, az azonban nem, ha ismét emelkedik az infláció, mert a régiós jegybankok most aligha szigorítanak.
A fő faktor azonban most a járvány terjedése. Európa politikai vezetői arra tettek ígéretet, hogy a mély recessziót okozó tavaszi zárlatok szigora nem tér vissza, de az utóbbi hetekben sorban vezették be az újabb ellenintézkedéseket. Minden korlátozás ront a gazdasági kilátásokon, és lazításra ösztökéli a jegybankokat. Indokolt az óvatosság a cseh koronával szemben – írta Melanie Fischinger, a Commerzbank deviza- és feltörekvő piaci stratégája. „A legkisebb új intézkedés is a zárlatkockázatok átértékeléséhez vezethet, és egy újabb gazdasági visszaesés magasabb valószínűségéhez. Újra felizzíthatja a spekulációt, hogy a Cseh Nemzeti Bank (CNB) további monetáris expanzióval lép közbe” – tette hozzá hétfő reggel megjelent jegyzetében. A jóslatnak nyomatékot adott, hogy még aznap a cseh kormány bejelentette: bezárják a bárokat és az éttermeket, és ismét bevezetik a távoktatást. A korona a hírekre majdnem 1 százalékkal gyengült az euró ellenében, 27,41-ra, öt hónapos mélypontra érve.
A kockázatok miatt a Commerzbank átrajzolta a korona várt árfolyampályáját, és kisebb hosszú távú erősödésre számít, mint korábban. Az új pályán a cseh fizetőeszköz a jövő év végére 26,2-re erősödne, ami a szerdai – 27,28 körüli – árfolyamhoz képest 4 százalékos nyereség lenne. Erősödésre Fischinger azért számít, mert továbbra is úgy véli, hogy a CNB előbb kezdi el emelni a kamatait, mint az Európai Központi Bank. Azt azonban már nem várja, hogy a szigorítás a jövő év második felében elkezdődik, különösen, hogy a bank legutóbbi ülésének jegyzőkönyve szerint két döntéshozó is megemlítette a veszélyt: a gazdasági kilátások romlása miatt az infláció a vártnál gyorsabban mérséklődik. Az Erste jegyzete szerint még mindig valószínű egy cseh kamatemelés 2021 vége felé, de ha a kormány teljes zárlatot rendel el, a bank komolyan megfontolhatja, hogy a technikai nullára, 0,05 százalékra csökkenti 0,25 százalékos kéthetes repokamatát.
Ezt még mindig alternatív kimenetelnek tekintjük, de a valószínűsége megnövekedett
– írták az elemzők.
A többi régiós devizával szemben is pesszimistábbak lettek az elemzők, a külkereskedelmi partnereik járványkockázatai miatt is. A héten az euró ellen 4,475 körül mozgó zlotyra a Commerzbank az év végére 4,3-ről 4,5-re, 2021 végére pedig 4,5-ről 4,6-re gyengítette előrejelzését. Dorota Strauch, a Raiffeisen lengyelországi vezető elemzője kissé optimistább, és stabilizálódásra számít a jelenlegi, 4,49 körüli szinteken, mert bár a kormány a rendkívüli állapot bevezetését fontolgatja, szerinte a külső tényezők – például a dollár vonzereje – nagyobb hatással lesznek a zlotyra a belföldieknél.
A Raiffeisen a forint-euró keresztet is stabilizálódni várja, de Tatha Ghose, a Commerzbank deviza- és feltörekvő piaci elemzője az év végére 345-ről 360-ra, 2021 végére pedig 360-ról 370-re változtatta előrejelzését.
Az Erste még mindig 360 alatti év végi szintet vár, de nőtt a gyengébb árfolyam kockázata – mondta Árokszállási. A jövőre várható gazdasági élénkülés ellenére a régió alulteljesítője lehet a forint Radomir Jac, a Generali Investments CEE főközgazdásza szerint is. A magyar jegybank nem szereti a nagy árfolyam-ingadozást, ugyanakkor olyan alacsonyan tartaná a kamatokat, amennyire csak lehet – mondta a Világgazdaságnak. Emiatt a kamatait alacsonyan tarthatja akkor is, ha az infláció a 3 százalékos cél fölött marad, és ha szükséges, a piaci likviditás menedzselésével finomhangolja a monetáris politikát, a forintot pedig legfeljebb mérsékelten hagyja erősödni – mondta.
A lej jóval kevesebbet gyengült idén, mint régiós társai, mivel a jegybank célfüggvényében itt jelentős szerepet kap az árfolyam karbantartása, de a legnagyobb kockázatot pont Romániában látják az elemzők a fellazult költségvetés miatt.
Könnyen előfordulhat, hogy ezek miatt a román állampapírok hitelminősítése a bóvlikategóriába kerül, és lejtőre a lej. Ha a jegybank a devizatartalékok leapasztására kényszerül, lehet, hogy feladja a lej védelmét – írta Alexandra Bechtel, a Commerzbank stratégája. – Figyelmeztető jel, hogy a 2008–2009-es válság a lej 20 százalékos gyengüléséhez vezetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.