A fizetési moratórium jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a hiteltörlesztési kockázatok rövid távon ne jelentkezzenek a koronavírus-járvány miatt a hitelpiacon, és a nem teljesítő hitelállomány se emelkedjen.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) számításai szerint minden második moratóriumot kérő ügyfél jogosult lesz arra, hogy
éljen a moratórium célzott meghosszabbításával (mintegy 1,6 millió háztartási hitelről van szó), míg a 60 ezer vállalati ügyfélből 15-20 ezer maradhat újabb hat hónapra a védőernyő alatt.
A jövő év első felében mintegy 600 milliárd forint törlesztőrészlet maradhat az adósoknál – mondta Szakács János, az MNB főosztályvezetője a Makroprudenciális jelentés bemutatóján. A korlátozó intézkedések, a gazdaságra jellemző bizalomvesztés és bizonytalanság okozta félelmek mind makro-, mind egyedi intézményi szinten emelték a pénzügyi stabilitási kockázatokat.
A bankrendszer esetében növekedtek a likviditási és működési kockázatok, a másik oldalon pedig jelentősen mérséklődött a hitelezési aktivitás. Az új hitelek folyósítása terén a háztartások esetében ugyan még növekedés látható, ez azonban lényegében a támogatott hiteleknek (valójában szinte kizárólag a babavárónak) tudható be, a jegybank prognózisa szerint az év második felében ezen a téren is lassulás várható. A válság leküzdése után viszont a hiteldinamika két számjegyű visszapattanására számít az MNB.
A jegybank szerint a hazai pénzügyi közvetítőrendszerben a stressz mértéke érdemben megemelkedett (igaz, nem érte el a 2008-as válság utáni szinteket), majd júniusra visszaállt a járvány előtti szintre, s az elmúlt hónapokban oldalazást mutat. Az MNB értékelése szerint a hitelpiacon nincsenek rendszerszintű, makroprudenciális beavatkozást indokoló kockázatok, a hazai bankrendszer finanszírozása stabil, külső adóssága alacsony, a pénzintézetek biztonságos pufferszinttel működnek a járvány sújtotta hónapokban is. Az átmeneti helyzetet segíti, hogy az EU-ban történt szabályozói változások átvételével a tőke- és likviditási követelményeket csökkentették, vagy átmenetileg nem szankcionálják a szabályok megsértését.
A hitelezési kockázatokat számottevően porlasztja, hogy a fennálló lakossági hitelállomány 80 százalékát már a 2015-ben bevezetett adósságfékszabályok alkalmazásával nyújtott hitelek teszik ki.
Kiemelkedően jól teljesítettek a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek, az MNB jövő januártól a személyi hitelek piacára is kiterjeszti a minősített termék ajánlatát.
Mindezt Szakács János szerint az indokolja, hogy a személyi hitelek esetében a kamatfelárak nemzetközi szinten is magasak, kockázati szempontból nem indokolható árazási eltérések vannak a piacon elérhető termékek között. A szabályozással az MNB a digitális hitelezési folyamatok elterjedésének is meg akar ágyazni. A biztosítói oldalon a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítás esetében az ősszel több versenytárs megjelenését prognosztizálják a jelenlegi egyetlen termék (az Union Biztosítóé) mellé, ám a jegybank nem áll meg. A tervek szerint megalkotják a minősített fogyasztóbarát számlakonstrukciók feltételrendszerét is – jelentette be Szakács János.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.