A Mol volt szerdán a pesti tőzsde legnagyobb forgalmú papírja, több mint 3,5 milliárddal. A ralit akár az olajárak számlájára is írhatnánk, hiszen kedden Szaúd-Arábia bejelentette, hogy önkéntesen további napi egymillió hordóval visszavágja a termelését februárban és márciusban. A többi OPEC+ állam pedig eközben nem növeli a kitermelését. Ráadásul, a múlt héten 1,7 millió hordóval csökkent az amerikai olajkészlet-állomány, ami szintén felfelé hajtja olajárat. Így nem meglepő, hogy a Brent és a WTI is 11 hónapos csúcsára emelkedett.
Az olajrészvények vásárlásával nem csak ezt a rövidtávú kínálatkorlátozást árazza a piac, hiszen az olajtermelők előbb-utóbb ráengedik a piacra a most visszatartott mennyiséget.
Sokkal izgalmasabb, hogy miként alakul az idei évben az olajkereslet. Már az idei második félév is érdekes lehet, de az elemzők úgy vélik, csak a jövő évben zökkenhet vissza a normál kerékvágásba az olajipar.
Nem véletlen, hogy megtalálták a befektetők a lemaradó olajszektort, mely nemcsak rövidtávon érdekes, de középtávon is ígéretes, bár hosszútávon nagy a bizonytalanság
– mondta a Világgazdaságnak Miró József, az Erste vezető elemzője. Hozzátéve: már az idei második félévben erős lehet a kereslet, visszafogott kínálat mellett, az elmúlt években ugyanis elmaradtak az ágazatban a fejlesztések. A tavalyi eredményekhez képest ugyan nem igazán olcsó az olajszektor, de ha a 2022-es elvárt EBITDÁ-val számolunk, akkor azt látjuk, hogy az előre mutató értékek alapján jelentős növekedési potenciál van az olajrészvényekben. A távolabbi horizontot azonban a szektor transzformációja árnyékolja, rengeteg a kérdőjel, egyelőre nem tudni, mi lesz az olajcégekkel. Keresik a kiutat. Megújuló energiába, hulladékkezelésbe fektetnek. Benzinkúthálózatokat vásárolnak, mondván, valamit úgyis tankolni vagy táplálni fognak a jövő járműveibe.
A Mol korábban évekig forgott 3000 és 3500 forint között. Igaz, már jóval a tavalyi válság előtt korrigált, a márciusi karantén 2500 forint közelébe érte a kurzust, ahonnan 1500 forintig zuhant. Kisebb kikapaszkodást és visszacsúszást követően, november elején 1500 forint közeléből indult a máig tartó felívelés. Még a válság előtti 2500-2700 forintos szintek célkitűzése is komoly növekedési potenciált hordoz a mostani 2300 forintos szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.