A 10 éves amerikai kötvényhozam 1,12 százalékra emelkedett, utoljára tavaly februárban láttuk hasonló szinten – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor elemzője. Hozzátéve: a péntek délután érkezett, s vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok tovább fűtötték a fiskális csomaggal kapcsolatos spekulációkat, melynek terveit a héten mutathatják be.
Ennek ellenére Richard Clarida, a Fed alelnöke leszögezte, hogy
várakozása szerint a jelenlegi ütemben folytatódnak a jegybanki kötvényvásárlások az év hátralévő részében.
Szerinte, hosszú ideig nem várható a vásárlások ütemének csökkentése. Ezzel szemben Raphael Bostic, a Fed atlantai elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy nem lenne meglepő, ha az év második felében ez mégis bekövetkezne. Természetesen ehhez a válságból való gyors kilábalásra, a munkaerőpiac jelentős javulására, és az infláció emelkedésére lenne szükség.
Korábban felvetődött a Japánban már alkalmazott, célzott hozamgörbe-kontroll, amikor a hosszú kötvények hozamának elvárt szintjét rögzítenék, de több jegybankár is elvetette ezt a lehetőséget – mondta az Equilor elemzője.
A hozamgörbe-kontroll előnye, hogy tartósan fennmaradhat az alacsony hozamkörnyezet, de hátránya, hogy a jegybanknak korlátlan kerettel kell ott állnia a vásárlói oldalon, hogy a piac elhiggye az ellenőrzést.
És ugyan a jelenlegi zérus közeli hozamok világában könnyen bevezethető lenne egy ilyen rendszer, de ha később emelkednének a hozamok, akkor a piac szinte biztosan tesztelné a jegybank elszántságát és tűrőképességét. Ráadásul, az eszközvásárlási programok is hasonló hatást fejtenek ki, de jóval rugalmasabban alkalmazhatóak. Amerikában merevnek tartják a japán rendszert.
A Fed következő kamatdöntő ülését január 27-én tartja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.