Az OTP csoport negyedéves és éves beszámolójára március 5-ig még várni kell, de a régió több jegybankja már közzétette a szektor főbb tavalyi számait, amelyek azt mutatják, hogy a magyar pénzintézet két fontos piacán – Ukrajnában és Bulgáriában – feleződhetett az OTP-leányok éves nyeresége. Az Ukrajnában működő 73 bankból 65 nyereséggel zárt 2020-ban, köztük az OTP Bank Ukrajna is, de csupán 1,73 milliárd hrivnya éves profitot realizált, a jelenlegi árfolyamon ez 18,3 milliárd forintnak felel meg – hivatkozott a jegybank beszámolójára az Ukranews hírportál.
Az OTP-leány forintban számított adózott eredménye 48 százalékkal volt kevesebb, mint 2019-ben, de még a 2018-astól is elmaradt 25 százalékkal.
Tavaly az árfolyamhatás is komoly ellenszelet képezett, az év elején még csaknem 13 forintot érő hrivnya kurzusa az év végére 10,5 közelébe ereszkedett. Így aligha ismétlődik meg a 2019-es rekord, akkor az ukrán leánybank a csoport legjövedelmezőbb tagja volt, 42,5 százalékos sajáttőke-arányos eredménnyel (ROE), igaz, abban az évben az ukrán fizetőeszköz éves átlagban 14 százalékkal erősödött a magyarral szemben.
A rangsort tekintve az OTP ukrán vállalata az ötödik legnyereségesebb hitelintézet északkeleti szomszédunk bankpiacán. Szektorszinten tavaly 29 százalékkal csökkent az Ukrajnában működő bankok nyeresége.
Rosszabb a helyzet Bulgáriában, a bankoknak tavaly a 2019-es, 1,67 milliárd levás adózott nyereségük kevesebb mint felét – 814,7 millió levát, 150 milliárd forintot – sikerült csak megtartaniuk.
A pénzintézetek eszközállománya 8,6 százalékkal nőtt, a bruttó kamatbevételek viszont stagnáltak, a díj- és jutalékbevételek pedig 6 százalékkal csökkentek.
Az OTP leány (DSK Bank) a hitelállomány alapján piacvezető Bulgáriában, 2019-es adózott nyeresége 67,9 milliárd forint volt, a tavalyi eredmény még nem publikus. Az ágazati eredmények láttán a Bolgár Nemzeti Bank utasította az országban működő pénzintézeteket, hogy tőkésíteniük kell a teljes tavalyi nyereséget, abból nem lehet osztalékot fizetni. Ezzel az intézkedéssel az elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutató (CET1) 1,23 százalékponttal, 23,1 százalékra emelkedik.
A Fitch Ratings tegnapi jelentése szerint a tavaly 3 százalékkal csökkenő gazdaság ellenére a bankszektornak nem volt rossz éve Oroszországban: a hitelezés volumene 10 százalékkal nőtt, főleg a jelzálog-hitelezés szárnyalt, az államilag támogatott hitelprogramok és a történelmileg alacsony jelzálogkamatok (a 2019-ben még 9,9 százalékos átlagkamat tavaly 7,6 százalékra csökkent) erősítették a hitelkeresletet. Az orosz banki folyamatokat a Raiffeisen Research is górcső alá vette, és egyértelmű pozitívumként értékelte a központi bank bejelentését, amely szerint nincs tere további monetáris lazításnak Oroszországban (tavaly 200 bázisponttal, 4,25 százalékra vitték le az irányadó rátát).
Jó hír az országban működő bankoknak, hogy a jegybank két évre meghirdetett kkv-finanszírozási stratégiája végső soron a hitelezőknek is kedvező, hisz számos, az egyébként dinamikusan bővülő kkv-hitelportfóliók minőségét javító intézkedést tartalmaz – állapította meg a Moody’s. A kkv-hitelezés (részben a kapcsolódó állami támogatások révén) ugyanis dübörög Oroszországban, a bankok tavaly 20 százalékkal több hitelt folyósítottak kis- és középvállalatoknak, mint 2019-ben.
Ezáltal a kkv-hitelek aránya az összes hitelen belül már 15 százalékra nőtt.
A Moody’s szerint a jegybanki stratégia mentén idén folytatódhat a térnyerés, ebben pedig a bankok is partnerek, hisz a kkv-szektor cégeit magasabb megtérüléssel lehet finanszírozni, mint a nagyvállalatokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.