BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtorpant a céges biztosítások piaca

Megtorpant a koronavírus-járvány miatt a vállalati vagyonbiztosítások számának és a díjbevételeknek a növekedése. A biztosítók számára az év eleje lehet vízválasztó, hiszen a jellemzően éves megújítások alapján lesz látható, hogy a cégek a biztosítási költségeik megvágásával válaszolnak-e a gazdasági nehézségekre.

Megjelentek az első halvány jelei annak, hogy a koronavírus-válság fékezi majd a biztosítási piacot. A korábbi válságoknál a háztartások, de legfőképp a cégek a napi likviditási problémáikat rendszerint úgy kezelték, hogy a fölöslegesnek vélt költségeiket próbálták leépíteni. Ezek között nagyon sokszor az elsők között gondoltak a biztosítások felmondására.

A koronavírus-válság nyomán még nem látszik a biztosítások tömeges felmondásának hatása, ám miként Pandurics Anett, a Magyar Biztosítók Szövetségének elnöke a múlt év végén a szövetség tájékoztatóján előrevetítette, lesz dolguk a társaságoknak az állománykezeléssel és a fenntartással.

Az egyik neuralgikus pont válságok idején a vállalati vagyonbiztosítások területe, hiszen az említett költségcsökkentésekkel épp a cégek, ezen belül kiemelten a kis- és középvállalkozások élnek. E téren figyelmeztető lehet, hogy

az elmúlt év harmadik negyedében már egyértelműen megtört a vállalati vagyonbiztosításidíj-bevétel két éve tartó két számjegyű növekedésének trendje.

A tisztán céges vagyonbiztosításból származó díjbevétel hat negyedév után először mutat egy számjegyű, 9,65 százalékos növekedést: a harmadik negyedévben 34,4 milliárd forint értékű biztosításidíj-bevétel érkezett a vállalatoktól.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) vállalati biztosítási statisztikáit ugyanakkor megszépíti, hogy a vállalati vagyonbiztosításokon belül nyilvántartott, mezőgazdasági kockázatokra kötött biztosítások 12,76 milliárd forintos díjbevétele 13,45 százalékkal nőtt tavaly szeptember végén. A másik – talán fontosabb – figyelmeztető jel az, hogy a jegybanki statisztikában is külön kezelt kis- és középvállalati vagyonbiztosítások növekedési üteme is alaposan megtorpant.

Fotó: Ujvári Sándor/MTI

Míg az elmúlt években a szerződések száma 3-5 százalékkal bővült éves szinten, addig a tavalyi második és harmadik negyedévben a szerződések számának bővülése 3 százalék alatt maradt.

(A nagyvállalati vagyonbiztosítások számában a bővülés csökkenése csak a minden szempontból sikeres 2019-es évhez képest szembeötlő.) További gond, hogy a díjbevételi sorokon a kkv-s vagyonbiztosításokból származó biztosítói bevételnövekedés üteme tavaly lényegében már megfeleződött a 2019-eshez képest, a harmadik negyedév végére a növekedési ütem 4,75 százalékra csökkent.

A szakértők szerint nagy kérdés, hogy mi történik majd az éves megújításokkal. A vállalati piacon a cégek jellemzően éves kontraktusokat kötnek, így az adott év lejártával kerül újra napirendre, hogy mi történjen a biztosítással.

Azt, hogy az év eleji megújításoknak milyen súlyuk van, mindennél jobban mutatja, hogy

a 2020 első kilenc hónapjában a nagyvállalati vagyonbiztosítás keretében beszedett 34,4 milliárd forint több mint 50 százaléka, 17,83 milliárd az év első negyedében érkezett be a biztosítókhoz.

A kkv-biztosítások esetében az év első három hónapjának súlya némiképp kisebb – tavaly a szeptember végéig befolyt 13,72 milliárd forint 40 százaléka érkezett be az első negyedévben. A mezőgazdasági biztosítások esetében érthetően nem az év elején van a díjbevételi csúcs: tavaly az év első három hónapjának 3,3 milliárdos adata csak a kilenchavi bevétel 25 százalékát adta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.