BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tízből négy magyar állami támogatást keres a lakásvásárláshoz

Az idén a lakásvásárlást valamilyen hitelkonstrukció segítségével tervezők körében nőtt a támogatott megoldások – csokos konstrukciók és babaváró kölcsön – iránt érdeklődők aránya. Tavaly április óta átlagosan az érintettek 39 százaléka gondolkodott támogatott alternatívában, 2021-ben már közel 43 százalékra nőtt ez az arány a Hitelintéző adatai szerint. Az adatokból az is kiderül, hogy az érintettek átlagosan 12 millió forintos önrésszel rendelkeznek.

Egyelőre még némi bizonytalanság jellemzi a lakáshitelpiacot a koronavírus-járvány miatt, de az látható, hogy az idén a lakásvásárlást hitelből tervezők nagyobb arányban érdeklődnek a támogatott megoldások iránt – derül ki az ingatlan.com-csoporthoz tartozó money.hu összefoglalójából.

Azok közül, akik az ingatlan.com Hitelintéző szolgáltatásán keresztül kerestek valamilyen finanszírozási megoldást a tervezett lakásvásárlásukhoz, az idén 43 százalékuk érdeklődött a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) keretében elérhető konstrukciók vagy a babaváró kölcsön iránt.

Szemben a tavaly április óta eltelt tizenkét hónapra vetített 39 százalékos átlaggal. Vagyis ebben az évben már 100 lakásvásárlást fontolgató háztartásból 43 támaszkodna valamelyik támogatott verzióra.

Fotó: Shutterstock

Az idei adatokból az is látszik, hogy az érintettek átlagosan 12 millió forintos saját erővel rendelkeznek, és ehhez igényelnének valamilyen lakáshitelt. Ebben segít a Hitelintéző, a szolgáltatás ugyanis megmutatja, hogy a megadott adatok alapján mekkora hitelre, milyen támogatásra jogosult az illető, azaz a kiválasztott ingatlan belefér-e a büdzsébe.

Hogyan néz ki a lakáshiteltorta?

A money.hu összefoglalójából kiderül az is, hogy a hivatalos jegybanki adatok szerint

az idei év első két hónapjában összesen 127,5 milliárd forint összegben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket a bankok, ezeknek a 13 százalékát adták a támogatott konstrukciók, a piaci alapú lakáshitelek aránya pedig 87 százalékos volt.

A múlt év azonos időszakában a támogatott konstrukciók 20 százalékos részét adták a 155 milliárd forintos szerződéses összegnek, a fennmaradó 80 százalék pedig piaci alapú lakáshitel volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.