Az amerikai Digital Dollar Project nonprofit szervezet hétfőn bejelentette, a következő 12 hónap során öt kísérleti programot indít, hogy tesztelje az amerikai jegybanki digitális pénz lehetséges felhasználását – számolt be róla a Reuters.
Ez lesz az első ilyen próbálkozás az Egyesült Államokban.
A magánszektor projektjeit már korábban is sokszor az Accenture Plc finanszírozta, a most induló pilot projektekbe pénzügyi cégeket, kiskereskedőket és nem kormányzati szervezeteket is terveznek bevonni.
Az Accenture és a Digital Dollar Foundation együttműködése azért született meg, hogy elősegítse az amerikai jegybanki digitális valuta (central bank digital curreny – CBDC) kutatását.
Heti szinten publikációk százai születnek a CBDC-ről világszerte, és konferenciákon tárgyalják a témát
– monda erről Christopher Giancarlo, a Digital Dollar Foundation társalapítója, hozzátéve, hogy más országokból már érkeztek adatok a CBDC működéséről.
Az egyetlen hiánycikket az Egyesült Államokból származó adatok és tesztek jelentik, ezen szeretnénk most változtatni
– indokolt Giancarlo.
A CBDC-k a bankjegyek és érmék digitális megfelelői, melyek közvetlen digitális követelést jelenítenek meg tulajdonosuknak a jegybankkal szemben, egyúttal lehetővé teszik számukra az elektronikus fizetés azonnali végrehajtását.
Míg a betéti kártyák és elektronikus vásárlások a digitális készpénz egyik leggyakoribb formáját jelenítik meg, ezeket a tranzakciókat a kereskedelmi bankok hozzák létre és bonyolítják le a központi bankok által az adott pénzintézet számára rendelkezésre bocsátott fedezet alapján Ezzel egyidejűleg az egyre népszerűbbé váló kriptopénzeket magánszereplők irányítják és működtetik, sokszor a hagyományos értelemben vett fedezet nélkül.
Emiatt nem véletlen, hogy a jegybankok a világ szinte minden részén – beleértve Kínát, Törökországot és Európát is – törekednek arra, hogy elhárítsák a kriptopénzek fenyegetéseit és javítsák fizetési rendszereiket.
A világ leggyakrabban használt pénzének felügyelőjeként a Federal Reserve óvatosabban és megfontoltabban mozog, mint a központi bankok nagy része. A Fed a Massachusettsi Műszaki Intézettel (MIT) dolgozik együtt a digitális dollár technológiai platformjának kiépítésén. Jerome Powell, a Fed elnöke ennek kapcsán elmondta, hogy sokkal fontosabb a digitális dollár megfelelő megvalósítása, mint a gyors bevezetés.
Giancarlo úgy véli, hogy Powell óvatossága teljesen helyénvaló, ugyanakkor, mivel Kína már szintén aktívan halad saját megoldása megvalósításában, az Egyesült Államoknak határozottnak kell lennie, hogy saját értékei – mint például a magánélet védelme, valamint a kereskedelem és a szólás szabadsága – beépüljenek a CBDC-k rendszerébe.
Kritikus fontosságú, hogy az Amerikai Egyesült Államok a korábbi technológiai újításokhoz hasonlóan ezúttal is vezető szerepet vállaljon az innovációban.
A digitális dollár erősítheti a pénzügyekre való nyitottságot az országban, ahol a tranzakciós díjak sokakat eltántorítanak a pénzügyi szolgáltatások gyakoribb igénybevételétől
– fűzte hozzá Giancarlo.
A kísérleti programok közül három a következő két hónapban indul majd, és kiegészíthetik a Fed és az MIT közös projektjét azzal, hogy adatokat gyűjtenek a digitális dollár funkcionális, szociológiai, üzleti és számos egyéb aspektusáról. Az adatokat nyilvánosságra fogják hozni.
Az Accenture korábban számos CBDC-projekten dolgozott már, többek között Kanadában, Franciaországban és Szingapúrban is.
A vállalat ügyvezető igazgatója, David Treat szerint a digitális pénz nem csodaszer, nem fogja felváltani a fizikai pénzt, hanem jó ideig a kettő együtt lesz jelen az életünkben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.