Bár történelmi csúcsra, 91,2 milliárd forintra emelkedett a hazai biztosításközvetítők által beszedett jutalék összege tavaly, az összkép megmutatja azt is, hogy az alkuszok világát jelentősen megérintette a pandémia. A jutalék növekedése 4,55 százalékos volt, ami elmarad a biztosítói díjbevételek 4,7 százalékos növekedésétől, vagyis az alkuszok a koronavírus idején valószínűleg piacot vesztettek. Emlékeztetőül:
2019-ben a biztosításközvetítői jutalékbevételek 17,8 százalékkal növekedtek az előző évhez képest. Arra legutóbb 2016-ban volt példa, hogy összességében kevesebb szerződést közvetítettek az alkuszok a biztosítóknak, mint a megelőző évben, ahhoz azonban 2013-ig kell visszamenni, hogy olyan évet találjunk, amikor mind az élet-, mind a nem életágban egyszerre csökkent az alkuszok által közvetített szerződések száma.
Tavaly az alkuszok a 2019-esnél 5 százalékkal kevesebb, 1,882 millió nem életági szerződést közvetítettek, míg az életbiztosítási szerződéseknél 9,2 százalékos volt a visszaesés, mindössze 115 ezer szerződés született.
Összességében így az alkuszok kevesebb mint kétmillió szerződést közvetítettek 2020-ban, ami 5,2 százalékos visszaesés az egy évvel korábbi szinthez képest.
Az alkuszok által kezelt állományban ugyancsak 2013-ban volt legutóbb olyan szerény mértékű a növekedés, mint az elmúlt évben:
a náluk lévő 6,26 millió biztosítási szerződés mindössze 2,4 százalékkal több, mint ahány kontraktust 2019-ben kezeltek.
Az alkuszok által közvetített szerződések állománydíja 2015 óta nem növekedett ilyen szerény mértékben, a 178 milliárd forintos érték mindössze 1,7 százalékos bővülést jelez. Az év végi (záró) állománydíj ugyanakkor – bár szintén rég volt ilyen alacsony a növekedési adat – legalább 7,1 százalékos bővülést mutat. Ha az év végi élő állománydíjra vetítjük az alkuszi jutalékok összegét, akkor azt látjuk, hogy a közvetített biztosítási díjak 16,7 százaléka landolt az alkuszok zsebében. Ennél alacsonyabb értéket legutóbb 2014-ben jegyeztek fel a Magyar Nemzeti Bank statisztikái.
Az alkusztársadalom is próbált alkalmazkodni a pandémia miatt megváltozó világhoz. Ezt jól mutatja, hogy 5 százalékkal bővült az elektronikus úton közvetített és megkötött új biztosítások száma, ám még így is csak a tavaly megkötött 1,997 millió szerződés alig 30 százaléka realizálódott elektronikusan. Ezt azzal is lehet magyarázni, hogy a biztosításközvetítés alapvetően személyes műfaj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.