Újabb erős hónapot zártak az európai alapkezelők, akiknél az előző havi pénzmennyiség bő dupláját, 86,6 milliárd eurót helyeztek el a befektetők áprilisban – derült ki a Refinitiv Lipper összeállításából.
Az amerikai adatszolgáltató elemzése szerint alapvetően továbbra is kockázatvállaló üzemmódban maradtak a kontinens befektetői,
optimizmusukat vélhetően a pandémia harmadik hullámának enyhülése is fűtötte.
A legtöbb friss forrást az előző hónapokhoz hasonlóan ezúttal is a részvényalapokba fektették, a 35,6 milliárd eurós volumen azonban újabb, enyhe csökkenést mutat, miközben a részvényekből és kötvényekből is válogató vegyes alapok 15,7 milliárd eurós értékesítése is csak minimálisan emelkedett.
Az előző havinál nagyobb új pozíciókat tehát már nem nyitottak a rizikósabb eszközökben a megtakarítók. A részvényalapokon belül a globális kitettséget adó eszközök bizonyultak messze a legnépszerűbbnek 17,2 milliárd eurós nettó értékesítéssel. Az amerikai papírokból építkező portfóliókba mintegy hárommilliárd eurót helyeztek el, európai részvénykitettségüket eközben bő kétmilliárd euróval csökkentették.
A hónap igazi nyertesei a biztonságosabbnak tekintett termékek, a kötvény- és a pénzpiaci alapok voltak, amelyekre igencsak megnőtt a kereslet március óta. A kötvényportfóliókba 22,5 milliárd eurót pakoltak a megtakarítók, akik az előző hónapban még 4,3 milliárd eurót váltottak vissza ezekből a termékekből, a pénzpiaci eszközökbe pedig majdnem tízszer nagyobb összeg, 7 milliárd euró vándorolt. A továbbra is bizonytalan piaci környezet és a fokozódó inflációs aggodalmak tükrében talán nem is meglepő, hogy a befektetők viszonylag nagyobb összeget helyeztek ideiglenesen partvonalra likvid és könnyen mozgatható pénzpiaci termékek formájában.
Abszolút bestsellernek – 18,2 milliárd eurós értékesítéssel – az euróban jegyzett pénzpiaci alapok bizonyultak,
amit az európai fizetőeszköz áprilisi számottevő erősödése is magyaráz. A devizában tartott likvid befektetéseiktől azonban szabadultak, az angol fontban jegyzett pénzpiaci termékekből 8,5 milliárd, a dolláros pénzpiaci termékekből pedig 3,5 milliárd eurót adtak el. A portfóliókezelők eszközallokációs döntései mellett ezt az irányváltást a vállalatok osztalékfizetése vagy készpénzes tranzakciói is okozhatták, akik ugyancsak előszeretettel használják a pénzpiaci alapokat pénzszámlák helyettesítésére.
Az európai alapkezelői piacon változatlanul a BlackRock a legnépszerűbb szolgáltató, a globális szinten is piacvezető amerikai eszközkezelőhöz 20,2 milliárd euró friss pénzt vittek az európai befektetők, jócskán többet, mint közvetlen versenytársaikhoz együttvéve. Az Amundi 6,2 milliárd eurós lekötéssel a dobogó második helyére futott be, megelőzve az 5,2 milliárd euróval bronzérmes BNP Paribas-t.
Az év első harmadában összesen 224 milliárd euró friss tőke érkezett az európai portfóliómenedzserekhez,
négyből három euró a részvényalapokban talált helyet. A kötvényalapok 63, a vegyes eszközök pedig 45 milliárd eurós nettó értékesítéssel zárták a periódust, a pénzpiaci alapokból azonban – az áprilisi bevásárlás dacára – 62 milliárd euró távozott eddig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.