Kedden ülésezik az OPEC+, s várhatóan nem változtatnak a korábban júliusra irányzott termelésnövelési pályán, azaz 840 000 hordó/nappal emelhetik a csoport olajkihozatalát, mellyel már májustól kezdve több mint 2 millió hordó/nappal növelné fokozatosan kőolaj kitermelését a kartell – mondta Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője.
Hozzátéve: további érdekesség lehet, hogy Moszkva és Rijád akár betekintést is engedhet az elkövetkező hónapok stratégiájába, hogy milyen módon tervezik majd a piacra visszaengedni a több millió hordó/napos szabad termelési kapacitásaikat.
Fontos kérdés, hogy az olajkartell mennyire fogja komolyan venni a koronavírus ázsiai fellángolását, ugyanis ez nagyban meghatározhatja a terveiket az év hátralevő részére vonatkozóan – folytatta az elemző. Egy biztos, a kartellnek még közel 6 millió hordó/napos ki nem használt termelési kapacitása van.
Keresleti oldalon a gazdaságok újranyitása pozitív az olaj számára, azonban újra megkötik az atomalkut Iránnal, az növelhetné az olaj világpiaci kínálatát, melyet akár az OPEC+ is figyelembe vehet a jövőbeli kőolaj kínálatának meghatározása során.
Szemügyre véve az amerikai palaolajtermelést, azt láthatjuk, hogy az események rácáfolnak a történelmi tapasztalatra, amennyiben az amerikai cégek egyelőre nem növelik a termelésüket. Annak ellenére sem, hogy a Brent ára már közelíti a 70 dolláros szintet. A pandémia előtti időkben a palaolajtársaságok a cash-flow-juk 70-90 százalékát újabb fúrásokra fordították, míg manapság ez az érték visszaesett 50 százalékra, melynek eredményeképp az amerikai palaolajtermelés 2020 júliusa óta 11 millió hordó/napra merevedett – emlékeztetett Bosnyák Zsolt.
Az amerikai és az európai olajcégek egyre inkább a környezetvédelmi aktivisták nyomása alatt állnak, melynek a legnagyobb nyertese az OPEC és Oroszország. Mindezek hatására az OPEC+-on kívüli termelés idén 620 ezer hordó/nappal növekedhet, ami igen mérsékelt érték ahhoz képest, hogy 2020-ban 1,3 millió hordó/nappal csökkent.
A Nemzetközi Energiaügynökség kitekintése alapján a kartell idei termelésnövelése messze nem fogja elérni a kereslet megugrását, ezzel erős támasztékot adva az olajáraknak. Az IEA szerint, Irán hamarosan várható olajpiaci visszatérését is könnyedén felszívhatja a koronavírusból való kilábaló világgazdaság, illetve számításaik szerint amennyiben a kartell nem növelné tovább a termelését az idei második félévben, akkor 1,6 millió hordó/napos sebességgel apadhatnának a világ olajkészletei.
Mindeközben fontos ellenállási szinthez érkezett a kőolaj árfolyama, az amerikai típusú könnyűolaj 67 dollár körül tanyázik már napok óta, s a további irányt az OPEC+ ülés, illetve az iráni kínálatról kiszivárgó további hírek határozhatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.