Az idei évre vonatkozóan 1,9 százalékos inflációt várnak, ami a második félében átlagosan 2,4 százalékos éves bázisú infláció mellett teljesülhet is, így a felső kilengésekre értelemszerűen kommunikáció szintjén sem szükséges reagálnia a döntéshozóknak
– mondta Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Kiemelve: a jövő évre ugyanakkor csak 1,5 százalékos, 2023-re pedig 1,4 százalékos drágulást jósoltak, ami jelentősen elmaradna a 2 százalékos céltól, s az új stratégia alapján valamilyen lépést igényelne.
Valószínűsíthető – folytatta az elemző, hogy amennyiben valóban ilyen alacsony lesz a következő években a fogyasztói árindex emelkedése, mesterségesen fogják felpumpálni az inflációt. Egy ilyen lehetőséget meg is említettek a jegybankárok, mely a lakhatási költségek megjelenítése lenne az inflációs kosárban. Míg a másik lehetőség a további monetáris lazítás, mely az eszközvásárlási programok keretösszegének vagy havi vásárlásainak érdemi megemelése, illetve időbeli kitolása lehetne, de e forgatókönyvnek jelenleg kicsi az esélye, mivel több jegybankár már most is szigorítást sürget.
Ezek a hosszú távú dilemmák, rövid távon kissé egyszerűbb a helyzet. A delta variáns terjedése ismét némi bizonytalanságot hozhat az eurózóna kilábalási pályájára nézve, mely főként a szolgáltatási szektort érintheti. Erre hivatkozva a jegybank időt nyerhet, kiváró álláspontra helyezkedhet, legalább a szeptember 9-i kamatdöntő ülésig, amikor megjelenik a friss makrogazdasági prognózis – tette hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.