Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 30, a frankfurti DAX-30 index 63, a párizsi CAC-40 index pedig 37 ponttal kúszhat feljebb a nyitásban.
Jeffrey Halley, az Oanada amerikai brókercég elemzője szerint a piacok keresik az irányt, és szelektíven válogatnak a hírek és a makroadatok között. Az elemző arra számít, hogy a jövő héten, amikor több nagy jegybank, köztük az amerikai Federal Reserve kamatdöntő ülést tart, döntéseikkel világosabb utat mutatnak a piacoknak.
Az Evergrade kapcsán Seema Shah, a Principal Global Investors amerikai befektetési tanácsadó vállalat piaci elemzője úgy fogalmazott, hogy
ez az eset világossá tette, hogy a kínai rendszerben nagyon sok a sebezhetőség, és nehéz megjósolni, hogy a kínai kormány hol és mikor fog beavatkozni.
Ázsiában és a csendes-óceáni térségben stabilizálódtak pénteken az irányadó tőzsdeindexek, korrigáltak az előző napi mínuszok után, de a kockázatvállalási hangulatot továbbra is fékezik a Kínát és a világgazdaság növekedésének lassulását övező aggodalmak.
A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,14 százalékos pluszban, 649,49 ponton állt közép-európai idő szerint reggel nyolc óra körül, de az egész hetet tekintve tetemes, 2,7 százalékos mínuszt halmozott fel.
A hongkongi Hangs Seng 0,34 százalékos pluszba küzdötte fel magát a nap második felében, de tíz hónapos mélyponton is járt, ahogy a China Evergrade csoport körüli történet a végkifejlet felé közeledik, elbizonytalanítva a befektetőket. A bajba jutott ingatlanfejlesztő árfolyama pénteken további 5 százalékkal esett.
Sydney-ben 0,80 százalékos mínuszban állt az irányadó index zárás előtt pár perccel, mivel a vasérc árának csökkenése magával rántotta a bányaipari vállalatokat. Tokióban viszont 0,63 százalékos pluszban, 30 515,50 ponton állt a Nikkei zárás előtt néhány perccel, megközelítette a hétfőn elért 31 éves csúcsot. Sanghajban 0,14, Sencsenben pedig 0,18 százalékos mínuszban állt az irányadó tőzsdeindex nyolc óra körül.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökkent a pénteki ázsiai kereskedésben. A novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,22 százalékos mínuszban, 75,50, az októberi szállítású WTI pedig 0,19 százalékos veszteségben, 72,42 dolláron forgott nyolc óra körül.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,48 százalékkal, 1761,76, a decemberi szállítású aranyé pedig 0,28 százalékkal, 1761,60 dollárra emelkedett a New York-i árupiacon.
Csütörtökön enyhe emelkedéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek. London 0,16, Frankfurt 0,23, Párizs 0,59, Madrid 1,14, Milánó pedig 0,78 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,44, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,42 százalékkal kúszott feljebb. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,58 százalékkal emelkedett.
New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,18, az S&P 500-as mutató pedig 0,15 százalékos mínuszban, meg a NASDAQ-piac összetett mutatója 0,13 százalékos pluszban zárt. A határidős indexek enyhe emelkedést valószínűsítenek a pénteki nyitásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.