Csökkent a kőolaj világpiaci ára szerdán, a befektetők attól tartanak, hogy csökkenni fog az olajkereslet, mivel a főbb gazdaságokat megterhelik a magas infláció és a szűk ellátási keresztmetszetek miatti problémák. A veszteségeket visszafogta, hogy más energiahordozók, így például a szén és a földgáz ára emelkedik.
Szerdán dél körül a decemberi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 42 centes, 0,50 százalékos mínuszban, 83,00 dolláron állt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
A New York-i árupiacon a WTI amerikai könnyűolajfajta novemberi szállításra hordónként 80,27 dollárba került, 37 centtel, 0,46 százalékkal csökkent az ára.
Az eddigi szerdai kereskedésben a Brent ára a 82,65 és a 83,58 dollár közötti, míg a WTI-é a 79,89 és a 80,78 dollár közötti sávban mozgott, karnyújtásnyira a hétfőn elért több éves csúcsoktól. A Brent 84,60 dolláron még hároméves, a WTI pedig 82,18 dolláron hétéves csúcson is járt a hét első napján.
Az árakat lefelé húzza, hogy a friss adatok szerint Kína, a világ legnagyobb nyersolajimportőre éves összehasonlításban 15 százalékkal kevesebb kőolajat vásárolt szeptemberben.
Mindazonáltal Kína, Európával és Indiával együtt, továbbra is szén- és földgázhiánnyal küzd, ami felhajtotta a villamosenergia-termeléshez szükséges tüzelőanyagok árát.
Kínát súlyos energiaválság sújtja. A jelenlegi árszínvonal fékezi a nyersolajimportot, de ezzel párhuzamosan tovább csökkennek a hazai olajkészletek - mutatott rá Stephen Brennock, a PVM londoni olajbrókercég elemzője.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb, kedden közzétett világgazdasági előrejelzésében enyhén rontotta az Egyesült Államok és más nagy országok idei gazdasági növekedési ütemére vonatkozó adatot, amit az ellátási láncok zavaraival és a koronavírus-járvány újabb hullámával indokolt.
A dollár erősödése is kedvezőtlenül hat a kereskedésre, mivel drágítja az olajat a más devizák tulajdonosai számára. A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 94,26 ponton állt szerda dél körül, ami nincs túl messze a 94,56 ponton kedden elért több mint egyéves csúcstól. A dollárt azok a várakozások erősítik, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve novemberben elkezdheti havi 120 milliárd dolláros eszközvásárlási programjának fokozatos kivezetését, amit kamatemelés követhet akár már a jövő év közepén.
Olajipari elemzők szoros figyelemmel követik a gáz- és szénárak szárnyalását, amely az olajtermékek iránti kereslet növekedéséhez vezethet. Egyre erősebbek azok a várakozások, hogy a magas gáz- és szénárak valószínűleg megnövelik az alternatív energiahordozók iránti keresletet.
A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF novemberi határidős jegyzésében szerda dél körül 90,30 euróba került a földgáz megawattóránként, ami 5,30 százalékkal haladja meg az előző napi záróértéket.
Az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében novemberi szállításra 2,31 fontba került a földgáz thermenként, 6,39 százalékkal drágult. A therm egy brit mértékegység, 2,83 köbméter földgáz elégetésével nyert energiának felel meg.
Az egy héttel ezelőtti történelmi csúcsokhoz képest több mint egyharmadával csökkent a földgáz európai szabadpiaci ára, de még így is négy-ötszöröse az év eleji szintnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.