A szeszélyes árfolyammozgásokat és hosszabb idő után némi részvénypiaci korrekciót hozó szeptember sem riasztotta el a forrásra szomjazó cégeket a parkettre lépéstől. Az elsődleges részvénykibocsátások (IPO) a múlt hónapban is futószalagon érkeztek, és az eddigi trendek azt mutatják, hogy az év vége is erős lehet.
Az IPO-kra szakosodott Renaissance Capital adatai szerint október elejéig már 321 elsődleges részvénykibocsátásra került sor az idén az amerikai tőzsdén, kétszer annyira, mint 2020-ban egész évben. Az ezen keresztül bevont források összértéke átlépte a 155 milliárd dollárt, ami szintén csaknem a duplája a tavalyi, 81 milliárd dolláros volumennek.
Szeptemberben 30 üzlet köttetett, ami ugyan messze elmarad a júniusi csúcstól, amikor 61 új kibocsátó vitt piacra részvényeket, a 8 IPO-val záruló augusztusnál viszont jóval fokozottabb volt az aktivitás, dacára az egyre kevésbé kiszámítható piaci környezetnek.
Az amerikai adósságplafont érintő politikai viták, a kínai ingatlanpiacot és tőzsdéket egyaránt megrengető Evergrande-csőd, az egekbe szökő energiaárak, valamint a feljebb kúszó infláció hatására visszatérő piaci volatilitás sem kedvezett a tőzsdei debütálásukat beárazni kívánó cégeknek. Ennek ellenére csupán négy beütemezett tranzakciót halasztottak el a Dealogic összesítése szerint. A NordicTrack fitneszmárka tulajdonosa, az IFIT Health & Fitness és az alternatív befektetési szolgáltatásokat kínáló Allvue Systems Holdings mellett két biotech vállalat, a Cingulate és az AEON Biopharma fújt visszavonulót a nagy piaci kilengésekre hivatkozva.
Az eredeti menetrendjük mellett kitartó vállalatok merészsége ezúttal is kifizetődött – igaz, a korábbinál kisebb mértékben –, a szeptemberben tőzsdére vitt részvénysorozatok ugyanis átlagosan 25,5 százalékot raliztak.
Négy hónappal korábban még 42 százalékos hozamot lehetett elérni a legfrissebb IPO-kkal az első 30 nap végére.
Hosszabb időtávon ugyanakkor már nem ilyen rózsás a kép, a Renaissance IPO Index – amelyben az amerikai tőzsdén az elmúlt 12 hónapban debütáló társaságok papírjai szerepelnek – 2021-ben szerény, 1 százalék körüli mínuszban jár, miközben a zászlóshajónak számító S&P 500 index – az ősz eleji korrekcióval együtt is – majdnem 17 százalékkal került feljebb.
A héten újabb nyolc amerikai cég debütálhat a parketten, ők együtt bő 2 milliárd dollárt terveznek begyűjteni az IPO-juk révén. A legjelentősebb ezek közül az üzleti szoftvereket fejlesztő GitLab 718 milliós, valamint a céges számlázási és fizetési megoldásokat kínáló AvidXchange 528 millió dolláros ajánlása lesz a Nasdaq-on, de félmilliárd dolláros kibocsátásra készül a New York-i börzén az afrikai távközlési tornyokat üzemeltető IHS Holding is.
Az év hátralevő részének egyik leginkább várt debütálása az Amazon által támogatott Rivian e-autó-gyártóé, amely a hírek szerint november eleji parkettre lépésekor a 80 milliárd dolláros értékeltséget célozza meg 10 százaléknyi részvénypakett értékesítésével.
A cég villanyhajtású kisteherautói a Tesla Cybertruck modelljének veszélyes konkurenciái, de a Ford F–150-es elektromos változatának népszerűségét aligha érik utol. A küszöbönálló nagyobb kibocsátások között szerepel a GlobalFoundries IPO-ja is, amely várhatóan 1-2 milliárd dollár tőkét vonna be, 25 milliárd dollárra értékelve a világviszonylatban is meghatározó csipgyártót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.