A Világgazdasági Fórum (WEF) 1000 üzleti, kormányzati és tudományos vezető körében végzett felmérése szerint, csak minden hatodik megkérdezett optimista a világgazdaság kilátásait illetően, s csupán minden tizedik megkérdezett számít a globális fellendülés gyorsulására a következő három évben. A WEF kedden közzétett éves kockázati jelentésében a válaszadók az első számú veszélynek az éghajlatváltozást jelölték meg, míg a társadalmi kohézió erózióját, a megélhetési válságokat és a mentális egészség romlását nevezték meg olyan további kockázatoknak, amelyek a Covid-19 világjárvány kezdete óta egyre fenyegetőbbek.
Rövid távon a szélsőséges időjárás a világ legnagyobb kockázata, míg közép- és hosszú távon, vagyis két és tíz év közötti horizonton, az éghajlatvédelmi intézkedések kudarca a legfenyegetőbb – derült ki a felmérésből. Ráadásul, az éghajlatváltozás már most is nagyban hozzájárul a szélsőségesebb időjárási viszonyokhoz.
Az éghajlatváltozás elleni fellépés elmaradása miatt a globális GDP egyhatodával zsugorodhat, s az ENSZ tavalyi COP26 klímakonferenciáján tett kötelezettségvállalások még mindig nem elegendők a 1,5 Celsius-fokos klímacél eléréséhez
– mondta Peter Giger, a jelentés összeállításában közreműködő Zurich Insurance kockázati csoportvezetője.
A WEF jelentése négy újonnan felmerülő kockázati területet is kiemel: a kiberbiztonságot, a rendezetlen éghajlati átmenetet, a migrációs nyomást és az űrversenyt. Különösen érdekes az utóbbi, hiszen az elkövetkező évtizedekben az űrturizmus mellett, várhatóan 70 ezer műhold indítása növeli az ütközések kockázatát és szaporítja a világűrben lévő űrszemét mennyiségét, miközben ez egy szabályozatlan terület.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.