BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így működik a SWIFT

Infografikán mutatjuk a bankok közötti kommunikációs platform működését.

Az Ukrajna elleni orosz invázió a pénzügyi tranzakciók hátterét is a reflektorfénybe helyezte az orosz bankok SWIFT-ből történő kizárása miatt. Ez a bankok közötti globális üzenetváltás alapvető eszköze, mely biztonságos és gyors kommunikációt tesz lehetővé. Világszerte mintegy 200 ország 11 ezer bankja része a hálózatnak, és 2022 februárjában 82 millió üzenetváltást tett lehetővé. A SWIFT feletti ellenőrzést a G10-országok központi bankjai, valamint az Európai Központi Bank és a Belga Nemzeti Bank gyakorolja.

A hálózatban részt vevő bankok mindegyikének van egy SWIFT azonosítója, mely nemcsak a pénzintézetet, de annak országát és helyét is jelzi, opcionálisan pedig a bankfiókot is. Az orosz bankok kizárása a SWIFT-ből csak egyike azon lépéseknek, melyek lekapcsolják az országot a nemzetközi pénzügyi rendszerről, hiszen az csak egy kommunikációs platform, a fizetések rendezése nem azon keresztül történik, csupán lehetővé teszi azok kommunikálását. Ugyanakkor a SWIFT alternatívái – mint az orosz SPFS, a kínai CIPS vagy az iráni SEPAM – jóval kevesebb bankot ölelnek fel. Érdemes azonban megjegyezni, hogy például a Gazprom számára érkező fizetések nem használják a SWIFT hálózatát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.