Csütörtökön is magas volatilitás jellemezte a nyersolaj piacát. Azok után, hogy egy nappal korábban két éve nem látott mértékben esett az ár, újabb emelkedő nap következett, a Brent 5,5 a WTI 4,5 százalékkal drágult. Az újra 120 dollár/hordó felé tartó irányadó olajár itthon is extrém árakat eredményezne, a holtankoljak.hu számítása szerint péntektől 717 forint lenne a literenkénti dízel üzemanyagár és 640 forint a benziné, a hatósági kiskereskedelmi árak nélkül.
A jegyzésárak fel-le mozgását a harmadik számú OPEC termelő Egyesült Arab Emírségek ellentmondásos nyilatkozatai váltották ki. Előbb az energiaügyi miniszterük közölte, országa elkötelezett a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és szövetségesei, köztük Oroszország megállapodása mellett, vagyis kitartanak a termelési kvóta havonként napi 400 ezer hordóval történő emelése mellett. Az arab állam washingtoni nagykövete viszont azt nyilatkozta, országa arra fogja ösztönözni az OPEC-et, fontolja meg a termelés növelését az Oroszország elleni szankciók miatt keletkezett hiány pótlása érdekében. Utóbbi nyilatkozatot visszavonták, így minden marad a régiben, a szerdai zuhanás nem tekinthető másnak, mint átmeneti korrekció – magyarázta a nem mindennapi eseményeket a Reutersnek Varga Tamás, a PVM szektorelemzője.
A mínuszok a kijelzőkről gyorsan elillantak, maradt viszont a bizonytalanság, továbbra sem tudni, hogyan pótolható a kieső orosz olaj a kínálati tortából, s amíg erre nincs válasz, egyes elemzők szerint szabad az út az akár 200 dolláros hordónkénti ár felé (Ukrajna lerohanása napján, február 24-én még csak 95 dollárt kellett fizetni egy hordónyi olajért), de akad példa extrémebb jóslatokra is: a Rystad Energy nyárra 240-es árat vár. Varga szerint rövidtávon a kínálati sokk nem semlegesíthető, legfeljebb enyhíteni lehet. A Bloomberg csütörtöki elemzése szerint a kérdés az, mennyire hiteles az OPEC+ kommunikációja, miszerint a gyorsuló ütemben emelkedő árak hátterében az ukrán-orosz krízis áll, nem lehet még beszélni kínálati hiányosságokról.
A magyar tőzsdén az emelkedő olajárak ellenére 3 százalékkal esett a Mol papírok árfolyama. Pedig
a magyar olajtársaság a piaci anomáliák egyik nyertese, a finomítóik a szokottnál jóval nagyobb diszkont mellett szerezhetik be az Ural típusú nyersolajat:
a Brent-Ural árkülönbözet az átlagos 1-2 dollár/hordó helyett az elmúlt 5 nap átlagában 25 dollár közelébe szökött fel, vagyis a Brent árhoz képest ennyivel olcsóbban jut az orosz típusú olajhoz a Mol.
További terhet róhat az olajpiacra, hogy már a nettó exportőrök is szokatlan lépésekre készülnek. A Bloomberg csütörtökön megírta, bár az értesülést nem sikerült megerősíteni, hogy Szaúd-Arábia 1,2-4,6 millió hordó alacsony kéntartalmú gázolajat tervez vásárolni, március-áprilisi leszállítással. A mennyiség alig több, mint amennyivel az amerikai nyersolajkészletek csökkentek a múlt héten. Az Egyesült Államok stratégiai tartaléka 1,9 millió hordóval 411,6 millió hordóra apadt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.