BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai hozamok alá bukott a kínai hosszú kötvények hozama

Egészen elképesztő mozgásoknak lehetünk tanúi az egyébként nem túl izgalmas kötvénypiacokon.

Egészen elképesztő mozgásoknak lehetünk tanúi az egyébként nem túl izgalmas kötvénypiacokon. Ahogy egyre inkább héja hangvételre vált az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, úgy veszik át a vezető szerepet a tengerentúli állampapírok. A 10 éves amerikai államkötvények hozama hétfőn 2,784 százalékra emelkedett a pénteki 2,713 százalékról, ami 2019 tavasza óta nem látott szint. A hozamok a kötvényárfolyamokkal ellentétes irányban mozognak, s az elmúlt öt hétből négyben emelkedtek.

Fotó: PETER PARKS

A piac a Fed kamatpályáját és a válságkezelő eszközvásárlásokkal felduzzasztott mérleg leépítésének ütemét próbálja árazni. Ennek során már a recessziós szignálok is felvillantak az elmúlt hetekben. A 2 éves kincstárjegyek hozama is magas, most  2,53 százalék, ami négy éve nem tapasztalt mérték, s

2018 előtt csak 2008-ban, a Lehman-Brothers csőd előtt jártak ilyen szinten a rövid hozamok.

Ráadásul, az elmúlt hetekben előfordult, hogy a  kétéves kincstárjegyek hozama a 10 éves állampapírok hozama fölé emelkedett. Márpedig  a fordított hozamgörbe gyakran a gazdasági visszaesés előjele. A Wall Street-i megfigyelések szerint, sanszos, hogy rossz idők jönnek, s recesszió várható , mert  normál esetben, minél tovább tart egy hitel visszafizetése, annál magasabb a kamatláb, hiszen a hosszabb futamidejű kölcsönzés nagyobb kockázattal jár.

A rövid távú kamatlábat a Fed kamatemelésére vonatkozó várakozások vezérlik, míg a hosszú távú kamatlábat a recesszióra vonatkozó várakozások befolyásolják.

A befektetői logika azt súgja: a piac arra számít, hogy a Fed rövid távon annyira felnyomja a kamatlábakat, hogy leküzdje az inflációt, míg végül megszorítja a hiteleket, s ezzel recessziót okoz. A Fed egyelőre nem tart a baljós 2-10 szignáltól. A jegybankárok úgy érzik, van elég mozgásterük, hogy a következő hónapokban kamatot emeljenek, s az inflációt megfékezzék, mielőtt a szűk keresztmetszeteken elakadna a gazdasági fellendülés. Elemzők szerint a jövő év lehet döntő, mert ha addig nem fékezi meg az inflációt a Fed, akkor könnyen recesszióba hajolhat az amerikai gazdaság.  Mindenesetre a 2 éves hozamok emelkedése arra utal, hogy befektetők nagyban adják a rövid papírokat, arra spekulálva, hogy magasabb kamatozású kincstárjegyekre cserélhetik azokat a közeli jövőben, 

Az idei év azonban még további érdekességeket tartogat.

A kínai 10 éves kötvények hozama 2010 óta most először bukott az amerikai hozamok alá,

mivel Pekingtől monetáris lazítás vár a piac, s az elmúlt két hétben 7 bázisponttal csökkent a referencia hozam, mely hétfőn 2,75 százalék volt. A piaci szereplők a sanghaji zárlat és a kínai gazdaság lassulása miatt kamatvágásra vagy likviditásbővítésre számítanak. A hosszú oldalon még csak most történt a kínai-amerikai váltás, ám a rövid oldalon már a múlt héten tapasztalhattuk ugyanezt a jelenséget.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.