Jó pillanatban lépünk piacra, szerintem a tőzsde elérte a mélypontját, innen felfelé vezethet az út – hangsúlyozta a VG-nek a Vivetech Zrt. vezérigazgatója. Márton Miklós szerint eredetileg ugyan a múlt év végére tervezték az IPO-t, de időközben a bevezetést támogató partnercégüket eladták, így az elvesztette ilyen irányú jogosultságait, és a társaságnak új szakmai tanácsadót kellett keresnie, ami időbe telt. Ugyanakkor az eredetileg vállalt határidőn belül, májusban elindulhat a kereskedés az IT biztonsági szolgáltatásokra szakosodott cég papírjaival a tőzsdén. „Bízom benne, hogy a tőzsdei fellendülés részesei lehetünk mi is” – foglalja össze gondolatait a Vivetech vezetője. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy míg
a cégek döntő többsége komoly árfolyamveszteséget szenved el, a fegyvergyártók papírjai, és a védekezést biztosító vállalatok részvényei tartják magukat, a Vivetech pedig az utóbbi csoportba sorolható, ami optimizmusra ad okot.
Kibervédelmi társaság nincs a BÉT-en, a börze informatikai cégei pedig jól szerepelnek– tette hozzá. Számtalan cégvezető szembesült a különböző internetes támadásokkal, és még a folyamat elején lehetünk, fókuszba került az iparág. A tőzsdei jelenét, a transzparencia egyébként a vezérigazgató szerint önmagában is növeli a cég értékét, és komoly bizalomépítő tényező. De a növekedést az is támogathatja, hogy az Európai Unió elfogadott egy direktívát, ami felszólítja a tagállamokat, hogy kötelezzék a kritikus infrastruktúra cégeit, hogy teljesítsenek bizonyos ISO IT-biztonsági szabványokat. Az erre vonatkozó jogszabályok előkészítése már Magyarországon is folyamatban van egyébként, és zajlik a kritikus infrastruktúra szolgáltatók kijelölése.
A Vivetech már kilépett a nemzetközi piacra, de a társaság alapvető célja a külpiaci jelenlétük erősítése. Márton Miklós azt mondta, néhány éven belül árbevételük 70 százaléka jöhet külföldről, elsősorban a német-, az osztrák-, és a svájci piacban gondolkodnak. Alapvetően szolgáltatásukat egy külső tanácsadóhoz lehet hasonlítani. Szoftverük segítségével felmérik a szükséges biztonsági fejlesztéseket, definiálják a kockázatokat, és megoldási javaslatokat adnak. Eddig erre külső szakembereket szerződtettek a cégek, a Vivetech azonban egy könnyebben árazható, és árulható, exportálható szoftver segítségével nyújtja ugyanezt, havidíjas rendszerben. Így tehát a menedzser szerint a folyamatos, megújuló árbevétel jelentős arányt érhet el a cégnél, ami elősegíti a tervezhetőséget is. A társaság árbevétele 2020-ban 875 millió forintot ért el, 2021-ben 972 millió forint lett, és idén pedig minden bizonnyal átlépi az 1 milliárd forintot.
A vezérigazgató kiemelte azt is, hogy nemrég egy befektetői road-showt tartottak, és kedvező a fogadtatásuk, a befektetők érdeklődését felkeltik az X-Tend piacra tartó kis cégek. A potenciális befektetők Márton Miklós szerint úgy látják, hogy a nemrég tőzsdére lépett társaságok többsége komoly növekedésen van túl, és szép hozammal hálálták meg a beléjük fektetett bizalmat. A mostani, zárt körű tőkeemelés során megszerzett forrást a tőzsdére lépésre költik, egy éven belül újabb tőkeemelést terveznek, amit már a külpiaci jelenlétük megerősítésére szeretnének fordítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.