Az euróövezet az ukrajnai háborúból eredő párhuzamos gazdasági sokkokkal, valamint a konfliktus által súlyosbított élelmiszer- és energiaárak megugrásával, továbbá a kínai zéró-covid politikából adódó ellátási gondokkal szembesül – mondták a CNBC-nek nyilatkozó vállalati vezetők, akik a lassuló gazdaság és a gyorsuló infláció miatt stagflációtól tartanak.
Most még a pandémia utáni felfokozott kereslet leplezi a válság valódi nagyságát, de amint elolvad a kereslet, akkor nyilvánvalóvá válik a recesszió mélysége – hangsúlyozta Stefan Hartung, a Bosch német technológiai óriás vezérigazgatója.
Míg Holger Schmieding, a Berenberg vezető közgazdásza arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai kijárási korlátozások, továbbá a magas energia- és élelmiszerárakra reagáló fogyasztói kiadások könnyen az eurózóna GDP-jének átmeneti visszaesését okozhatják a második negyedévben, amit az Oroszországból származó gázimport embargója súlyosabb recesszióvá változtathat.
A feltörekvő gazdaságok jegybankárai jobban tartanak az inflációtólA forint kilátásait jónak ítélték a Reuters felmérésében szereplő elemzők. |
Mark Branson, a német pénzügyi szabályozó Hatóság elnöke szerint, az ukrajnai válság katonai eszkalációja vagy az energiaellátás további zavarai komoly kockázatot jelenthetnek Európa legnagyobb gazdaságának növekedésére, különösen a német ipari ágazatok számára.
Míg Ola Kallenius, a Mercedes-Benz vezérigazgatója kiemelte, hogy folyamatos a félvezető hiány, ráadásul, most újabb lezárások vannak Kínában, a legnagyobb piacukon, s emellett természetesen az ukrajnai háborúra is kihívást jelent. Hasonlóan nyilatkozott Herbert Diess, a Volkswagen vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.