A pénzügyi tudatosság elégtelen voltáról sokan írtak már, ám a probléma nem csupán Magyarországot érinti, hanem világméretű. A legtöbbször azonban ezek a képzések főként a kamatos kamat hatásait elemzik, ám legalább ennyire fontos azt is tudatosítani, hogy mik az összefüggések a kockázat és a hozam között. Nyilvánvaló, hogy
lehetséges magas hozamokat elérni, ám ehhez hasonló mértékű kockázatot is kell vállalni, ahogy lehetséges a biztos befektetés is, ám ekkor nem számíthatunk magas hozamokra.
Éppen ezért sejthető volt, hogy a Celsius kriptohitelező termékei – melyek magas hozamot is kínáltak a betétekre – hosszú távon nem fenntarthatók. A Terra/Luna összeomlását követően egyre többen kérdőjelezték meg a Celsius fizetőképességét, különösen, hogy a vállalat befektetései között megtalálhatók voltak a Terra termékei is.
Noha a Celsius a Terránál némileg alacsonyabb hozamot kínált, a 0 százalék körüli kamatszint mellett azért a cég honalapján most is elérhető 10 százalék fölötti hozamot kínáló hirdetés sokakban gyanút kelthetett. Mivel a cég forrásainak egy része egy másik DeFi-szolgáltatónál, a Lidónál lekötött etherből (stETH) és más származtatott termékekből állt, amelyek elvesztették a mankójukat az eredeti termékkel szemben, továbbá még legalább fél-egy évig nem visszaválthatók az eredeti kriptókra, tovább fokozódtak a fizetésképtelenséggel kapcsolatos aggodalmak.
Noha a Celsius természetesen bocsátott ki saját zsetont is, annak értéke az év eleje óta a több mint 3 dollárról 30 cent közelébe csökkent,
miközben egyre több felhasználó panaszkodott, hogy a számláját zárolták (a cég ezt a „hold”, vagyis angolul „tartani” félregépeléséből a kriptokörökben népszerű hodl mode-nak nevezte). Ennek ellenére a cég ragaszkodott hozzá, hogy minden rendben, míg a kétségek hangoztatóit FUD-dal (fear, uncertainity, doubt, vagyis magyarul félelem, bizonytalanság, kétség szavakból alkotott betűszó) vádolta.
A kriptopiacot hétvégén elérő eladási hullám tovább fokozta a nyomást a vállalaton, amely végül hétfőn úgy döntött, hogy hivatalosan is befagyasztja a nála lévő betéteket. Mindez persze a várakozásoknak megfelelően további turbulenciákhoz vezetett a kriptopiacon, ami a pár hónappal korábbi 3000 milliárd dolláros érték alól az 1000 milliárdos határ alá esett.
Az eladási hullám súlyosságát jelzi, hogy a legnagyobb kriptotőzsde, a Binance egy időre felfüggesztette annak a lehetőségét, hogy felhasználói kivonhassák bitcoinjaikat a platformról.
A Celsius összeomlásának azonban még további hatásai lehetnek, hiszen a cég hitelezői között találjuk az egyik legfontosabb kriptovállalatot, a Tethert, mely nemcsak hitellel, de befektetéssel is segítette a Celsiust. Azonban a történtek nem csupán a kriptopiacot érintik, így a Celsius befektetői között ott van Kanada második legnagyobb nyugdíjalapja is.
Az elmúlt napok zuhanása további veszélyeket hordoz magában, hiszen az egyik legtöbb bitcoint felhalmozó vállalat, a Microstrategy hitelből is vásárolt a digitális eszközből, és május elején a cég pénzügyi igazgatója Phong Le elmondta , hogy 21 ezer dolláros szintnél kell további fedezetet állítania a hitel mögé. Ezt a szintet pedig a bitcoin, a legnépszerűbb kripto árfolyama hétfőn átlépte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.