Az eddig elkönyvelt 0,25 százalékpontos kamatemelés helyett csütörtökön akár egy erőteljesebb, 0,5 százalékpontos emelésről is dönthet az Európai Központi Bank (EKB), amely tizenegy éve először nyúl ehhez az eszközhöz – értesült a Bloomberg.
A kiszivárgó hírek szerinti markánsabb szigorítás hátterében a valutaövezet jóval nyolc százalék feletti rekordinflációja állhat – írja a hírügynökség.
Az értesülésre erősödéssel reagált az euró, kedden délelőtt a közösségi deviza egységéért 1,02 dollárt kellett adni a hajnali 1,01 helyett. A forint is a 400 euró/forint lélektani határ alá került, a zöldhasúért pedig már csupán 390,4 forintot kellett adni.
Az Európai Központi Bank döntésében az infláció mellett amúgy jelentős szerepet játszik az euróövezet úgynevezett fragmentációja, töredezettsége, másként az, hogy a zónához tartozó országok hitelfeltételei, illetve maga a hitelezés mennyire fejlődik széttartóan. A központi bank ugyanis szem előtt tartja, hogy a monetáris politika normalizálása ne gyakoroljon egyenlőtlen hatást az egyes országok pénzügyi feltételeire.
Ezért is érdekes az EKB saját banki hitelezési felmérése, amely lehetővé teszi a hitelfelvételi költségek és a hitelezési standardok változásának értékelését – írják az ING Bank elemzői.
Nos, a friss adatok szerint Franciaországban és Olaszországban jelentősen szigorodtak a vállalkozásokra vonatkozó hitelezési standardok, míg Németországban és Spanyolországban a szigorításról beszámoló bankok aránya stagnált vagy csökkent.
Franciaországban ez főként az alacsonyabb kockázattűrő képesség és a magasabb kockázati megítélés miatt következett be, míg Olaszországban a forrásköltségek és a mérlegkorlátok játszottak szerepet.
Úgy tűnik, hogy ez utóbbi a fő tényező, amelyet a pénzügyi széttagoltság vizsgálatakor figyelembe kell venni – állapítja meg az ING Bank. Az is fontos azonban, hogy a vállalkozásoknak nyújtott hitelek feltételei szigorodtak-e. Márpedig ez főként Olaszországban és Spanyolországban volt látható, ahol a referenciaértékhez képest egyébként a kockázatosabb hitelek növekedtek.
A jelzáloghitelek esetében is vegyes a kép. Ami a szigorodó feltételeket illeti, Németországban és Spanyolországban sokkal szigorúbbak voltak a lakáshitelek nyújtásának feltételei, míg a kamatok leginkább Spanyolországban és Olaszországban emelkedtek, ahol a legtöbb bank erőteljes emelkedést jelzett.
A hitelfeltételek és -standardok szigorítása tekintetében tehát némi különbség van a nagyobb országok között, Olaszországban és Spanyolországban összességében átlagon felüli szigorítást tapasztaltak, ám a töredezettség összességében nem túlzottan riasztó.
A szigorodó előírások és a hitelek iránti kereslet lassulása viszont önmagukban véve is figyelmeztető jelzést küldenek az EKB-nak. E tekintetben a holland bank a felmérést már aggasztóbbnak tartja.
A hitelezési standardok jelentős szigorodása és a hitelfelvételi költségek emelkedése ugyanis azt jelzi, hogy a beruházások az elkövetkező hónapokban gyengülni fognak, különösen, mivel a felmérés szerint a második negyedévben drámaian visszaesett a befektetett beruházásokra felvett hitelek iránti kereslet.
A szigorodó feltételek és a költségemelkedés hatása pedig az egész gazdaságban érezhető lesz, és hozzájárulhat a gazdasági lassuláshoz.
Közvetlenül az EKB várt kamatemelése előtt a pénzügyi feltételek tehát máris jelentősen szigorodtak, ami lassítja a gazdaságot. Ezért az ING elemzői szerint az úgynevezett semleges kamatlábak valószínűleg sokkal alacsonyabbak lesznek, mint a legtöbben várják, és
ezért az EKB ebben a ciklusban legfeljebb 100 bázisponttal emeli a kamatokat, mivel a recesszió anélkül is egyre közelebb kerül
– legalábbis erre számít a holland bank elemzőcsapata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.