BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kifulladhat a Mol ralija, veszélybe kerülhet a rendkívüli osztalék

Elképzelhető, hogy a megemelt extraprofitadó és az orosz olajszállítást érintő bizonytalanságok miatt a Mol jövőre nem fizet rendkívüli osztalékot – vélik a Raiffeisen elemzői.

Hiába a minden korábbit felülmúló második negyedéves rekordprofit és a Barátság vezetéken újra csordogáló olcsó orosz olaj, nem mindenki látja felhőtlennek a Mol kilátásait.

A Raiffeisen Bank legújabb elemzésében háromszáz forinttal 3000 forintra vágta vissza a Mol részvényeinek 12 havi célárát, és ezzel párhuzamosan vételről tartásra minősítette le a magyar olajtársaság papírjaira vonatkozó ajánlását. A frissített árfolyamprognózis mindössze másfél százalékos felértékelődési lehetőséget jelent, vagyis az osztrák bankház szerint egyelőre véget érhet az idén felülteljesítő részvény ralija.

20220629 Szeged 

MOL kút tankolás ársapka, hatósági ár
Képen: dízel
Fotó: Török János TJ DM Délmagyarország
Fotó: Török János

A pénzintézet részvényelemzője, Oleg Galbur szerint a társaság eredményét rövid távon nyomás alá helyezi a 25-ről 40 százalékra emelt extraprofitadó, amit az Oroszországból származó kőolaj beszerzési ára és a világpiaci olajár különbözete után kell befizetnie a magyar államkasszába. További kockázatot jelent, hogy folyamatosan hozzájut-e az olcsó nyersanyaghoz a Mol, amire a Barátság csővezeték déli ágán történő szállítás ideiglenes leállása, valamint az arra adott heves befektetői reakció is rámutatott.

Ezen felül a korábbi csúcsszintekről folyamatosan normalizálódó (vagyis mérséklődő) petrolkémiai marzsok a downstream szegmens eredménytermelését is fékezhetik, miközben a Mol működőtőke-költsége is emelkedik. A két tényező hatásaként a szabad készpénztermelés is prés alá kerülhet az idei második félévben és 2023 folyamán.

Mindezeken felül a Raiffeisen a korábbinál magasabb gázértékesítési árral számol, ami miatt az idei és a jövő évi upstream EBITDA-prognózist is felfelé módosította. A finomítást terhelő megemelt extraprofitadó, a szűkülő vegyipari árrések, továbbá a tiszaújvárosi poliolüzem átadásának csúszása és a kiskereskedelmi szegmenst sújtó hazai üzemanyagár-sapka miatt azonban a downstream üzletágban a korábbi becslésnél 40 százalékkal, a fogyasztói szolgáltatásoknál pedig 24 százalékkal alacsonyabb eredménnyel kalkulál a pénzintézet.

A jelentősen visszafogott 2023-as eredményprognózis és a szűkösebb cash flow miatt pedig a bankház szerint az is elképzelhető, hogy a Mol jövőre nem fizet rendkívüli osztalékot.

A szakértők körében természetesen akad ennél lényegesen optimistább előrejelzés is, a HSBC például a hét elején eszközölt 300 forintos céláremelést, amivel már 4200 forintra – azaz új mindenkori csúcsra – várja az árfolyamot. A lengyel Santander Biuro Maklerskie pedig ugyancsak pár napja srófolta fel 3400 forintra a célárfolyamot, a brit nagybankhoz hasonlóan 300 forintos emelést végrehajtva.

 

A Refinitiv elemzői adatbázisában szereplő Mol-célárak átlaga jelenleg 3303 forint, ami alapján még közel 12 százalékos emelkedés előtt állhat a kurzus. A szakértők abban viszont meglehetősen megosztottak, hogy a jelenlegi szinteken érdemes-e beszállni a papírba, öt vételi ajánlás mellett ugyanis négyen tartást javasolnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.